Hayatını 'minik notalar'a adadı

Bir milyon dolar harcayarak yaptırdığı müzik atölyesinde, küçüklere akordeon çalmayı öğreten mimar Mehmet Selim Baki, "Barış İçin Müzik projesi en büyük hayalimdi" diyor

Mehmet Selim Baki, dünya barışının müzikle sağlanacağına gönülden inanan 59 yaşında bir mimar... Bu amaçla imza attığı "Barış İçin Müzik" adlı projesiyle, Edirnekapı'daki öğrencilere 4.5 yıldır ücretsiz akordeon eğitimi veriyor. Önce Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu'nun kömürlüğünü, cebinden harcadığı parayla 6 odalı müzik atölyesine çeviren, tuttuğu özel hocalarla 5-16 yaş arası çocuklara eğitim veren Baki, şimdi aynı semtte ikinci bir ilköğretim okulunda da aynı çalışmayı yürütüyor.

TEK EKSİK, ÖĞRETMEN...

Mimar Baki, talebin artması üzerine, yine kişisel imkânlarıyla yaklaşık 1 milyon dolar harcayarak İstanbul-Edirnekapı'da iki bina yaptırıp buraları müzik atölyesine çevirmiş. Öğrenciler şimdi, henüz tamamlanmayan bu binalarda, 4 Haziran günü Harbiye'deki Notre Dame De Sion Fransız Lisesi'nde düzenlenecek konser için hummalı bir çalışma yürütüyor. Projeye, Unkapanı'ndan aldığı ikinci el 80 akordeonla başlayan Mehmet Selim Baki, yeni aldığı 280 akordeon, 20 viyolonsel, 30 viyola, 40 keman, 35 yan flüt, 20 klarnetin çocukların parmaklarında hayat bulacağı anı da iple çekiyor. Şu sıralar tek eksiği, bu enstrümanları çalmayı öğretecek gönüllü müzik öğretmenleri... Almanya'daki Deutsche Bank tarafından her yıl en duyarlı sosyal sorumluluk projelerine verilen dünyaca ünlü "Urban Age Ödülü"nü geçen yıl alan Baki, projesiyle aynı adı taşıyan bir vakıf kurma hazırlığında. Bu projenin hayalini 35 yaşından beri kurduğunu, yıllarca Almanya ve Türkiye'de çalışarak para biriktirdiğini belirten Baki şunları anlatıyor: "Müziğin birleştirici, barıştırıcı gücüne inanıyorum. Projeye katılan çocuklar arasında şiddet azaldı, özgüven artışı oldu. Çünkü çocuklar müzik öğrenirken barışı da içselleştiriyor. Bugüne kadar Yıldız Teknik Üniversitesi, Fransız Kültür Merkezi gibi birçok yerde konser verdik. Akordeonu seçmemin nedeni ise bas, ritim ve solo olmak üzere üç ayrı özelliği barındırması. Çok sesliliği seviyorum."

BİZE ULAŞIN