Baykal: Pazartesi gününe kadar bekliyorum

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, anayasa değişikliği teklifi ile ilgili olarak "Sulandırıyorlar" eleştirisi yapan Başbakan Erdoğan'a, "Ne kuru ne sulu, teklif ikili. Önerilerimizin arkasındayız. Pazartesiye kadar biz hazırız" yanıtını verdi. Baykal, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
Sözünün arkasında duran CHP'dir. Değişen Başbakan olmuştur. Başbakan blöf yaptı.
(Cumhurbaşkanı'nın 'Demokrasilerde her karar konsensüsle alınmayabiliyor' sözüne) Hangi demokraside böyle tartışmalı bir konuda, bir siyasi partinin iç işi anlayışıyla, anayasanın temel maddeleri değiştirilmiştir? "Uzlaşmaya gerek yok" demek Cumhurbaşkanı'nın hâlâ bir siyasi partinin temsilcisi gibi hissetmekten kurtulamadığını göstermiştir.
(Uzlaşmadan yana hâlâ umudunuz var mı) Şark kurnazlığı diye gitti. Sulandırmayla geldi. Teklifimiz ikili. Ne kuru ne sulu. Söyleyebileceğim sadece şudur: Biz hazırız. Pazartesiye kadar her an "Gelin ayıralım bu paketleri" denmesine açığız.
('Anayasa Mahkemesi'ne niye gidiyorsunuz?' eleştirisi) Anayasayı ihlal etmek serbest; anayasayı ihlal etmeye itiraz etmek suç! Anayasayı ihlal ederek siyaset yapmayı meşru sayıyorlar. Bu gerçekten bir sapkınlık. Bu bir demokrasi, bir hukuk sapkınlığıdır.

BİZE ULAŞIN