Maddelere 'evet' tüm pakete 'hayır'

CHP'liler, yarın başlayacak görüşmelerde desteklediği maddelere "evet", paketin tümü için ise "hayır" oyu kullanacak. CHP görüşmelerin uzaması için çaba gösterecek

CHP'de TBMM Genel Kurulu'nda yarın başlayacak anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri için 'alarm' verildi. Milletvekillerinin Ankara'dan ayrılmaları yasaklandı, Meclis'te hazır bulunmaları istendi. Baykal'ın başkanlığında önceki gün toplanan MYK'ya Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Hakkı Süha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Toplantıda oylamalarda izlenecek tutum masaya yatırıldı, milletvekillerinin bütün işlerini erteleyerek tam kadro Ankara'da bulunmaları kararlaştırıldı.

BAYKAL KONUŞACAK

Görüşmelerde CHP adına genel başkan Baykal'ın konuşması da kararlaştırıldı. Baykal'ın yapacağı konuşmada bir kez daha "Uzlaşma için hala geç değil, şimdi bile adım atılabilir. Üç maddenin dışındakilerde anlaşabiliriz. Üç maddeyi ayırın" diyeceği öğrenildi. Uzlaşma kapılarının kapanması ile CHP, Pazartesi günü genel kurulda başlayacak anayasa değişikliği teklifi görüşmelerini uzatmak için bütün hazırlıklarını tamamladı. Verilecek önergeler, konuşma yapacak isimler belirlendi. Karar yeter sayısı ve toplantı yeter sayısı isteme gibi içtüzükteki bütün yetkiler kullanılacak. Ayrıca, maddelerin oylamasına katılarak sürenin uzatılması, bir madde oylanırken diğerinin görüşülmesinin engellenmesi de sağlanacak. CHP, teklifle ilgili olarak kıran kırana mücadeleye hazırlanırken, diğer taraftan da AKP'ye "Üzerinde uzlaşabiliriz" dedikleri paket içindeki bazı maddelere 'evet' oyu verecek. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, "Grup kararı alınamıyor. Milletvekillerimiz desteklediklerimiz maddelere olumlu oy kullanabilir" dedi. Parti Sözcüsü Özyürek, "Biz uzlaşma umudu ile komisyonda çok mülayim davrandık. Ancak genel kurulda komisyondaki gibi olmayacağız" dedi.

BİZE ULAŞIN