Savunma Bakanlığı'ndan bedelli askerlik açıklaması

Her dönemin en çok beklenen haberi bedelli askerlik, gündeme Başbakan Erdoğan'a sorulan sorunun ardından geldi. Bedelli bekleyen binlerce genç yeni bir heyecana kapıldı.

Erdoğan'a katıldığı televizyon programında sorulan sorulardan biri Türkiye'de binlerce genci ilgilendiren bedelli askerlik üzerineydi. Bedelli askerlikle ilgili çok sayıda mail geldiğinin belirtilmesi üzerine Erdoğan, şu yanıtı vermişti:

''Bu mailleri bence bir klasöre koysanız da bunu Silahlı Kuvvetlere gönderseniz çok isabetli olur veya Milli Savunma Bakanlığımıza. Milli Savunma Bakanı'mız ve Genelkurmay Başkanı'mızla bu konuyu tekrar, bir daha müzakere ederiz.''

Konuyla ilgili kişisel görüşünün sorulmasına karşılık da Erdoğan, ''Detaylarını bir görüşmem lazım. Detayları noktasında gerekli bilgi ve değerlendirmeyi yapmadan böyle bir açıklama yaparsam bu yanlış olur'' diye konuşmuştu.

Milli Savunma Bakanı Gönül'ün bedelli askerlikle ilgili olarak bugün bazı gazetelerde çıkan 'Başbakan isterse bedelli askerlik çıkar' haberine karşılık Milli Savunma Bakanlığı bir açıklama yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı, bugün bir kısım basın ve yayın organlarında ''bedelli askerlik'' ile ilgili, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e atfen yer alan haberlerin ''gerçek dışı'' olduğunu bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamada, Bakan Gönül tarafından, ''bedelli askerlik'' konusunda hiçbir medya mensubuna ve organına, başka kişi veya kuruluşa bu yönde herhangi bir beyanatta bulunulmadığı belirtildi.

Açıklamada, konuyu düzenleyen Askerlik Kanunu'nun hükümleri dikkate alındığında, böyle bir beyanatta bulunulamayacağının gayet açık görüldüğü vurgulanarak, ''Söz konusu haberler gerçek dışı ve hayal mahsulüdür'' denildi.

BİZE ULAŞIN