Siyasete SABAH bombası düştü

atv'deki programda SABAH yazarlarının Başbakan Erdoğan'a yönelttiği bir soru gündem yarattı. Erdoğan'ın "Başkanlığa geçmeliyiz" açıklamasını siyasetçi ve hukukçular tartışıyor

SABAH yazarlarının pazar günü 'Başbakan'la Gündem' programında yönelttiği soru gündemi belirledi. atv Haber Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Aktaş'ın sunduğu programa katılan Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak ve yazarlar Hasan Bülent Kahraman ile Emre Aköz'ün yönelttiği sorulara Başbakan Tayyip Erdoğan'ın verdiği yanıtlar dün gazete manşetlerindeydi. Erdoğan, soruya karşın "Başkanlık sistemine sıcak baktığını açıklamış, "Sistemin rahat çalışması konusunda bu olaya sıcak bakıyorum. Çok daha seri neticeler alması noktasında. Bakıyorsunuz ABD'de çok çok verimli neticeler alınıyor" demişti. Erdoğan, 'Başkanlığı kendisi için istiyor diyenler olacaktır' görüşüne "Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde de aynı iddiayı ortaya atmışlardı ancak kimse Abdullah Bey'in Köşk'e çıkacağını tahmin etmedi" yanıtını vermişti. Bu açıklamalar gazetelerde dün şöyle yer aldı:

Milliyet: Sürmanşette 'Başkanlık sistemine geçilebilir' başlığıyla verdi. Üst başlıkta "Başbakan'dan gündemi değiştirecek açıklama" ifadesini kullandı.

Hürriyet: Manşetten "2012 Planı" başlığıyla duyurdu. "Başbakan Erdoğan sürpriz çıkış yaptı: Başkanlığa olumlu bakıyorum" ifadesine yer verildi.

Cumhuriyet: İkinci manşet olarak kullandı: "Erdoğan, aklındaki sistemi seçim sürecinde gündeme getirecek, Gözü başkanlıkta."

Habertürk: "Erdoğan hedefini açıkladı, 2011'den sonra Başkanlık sistemi" başlığıyla sürmanşetti.

Taraf: Sürmanşette 'Bedelliyi orduyla görüşeceğim' başlığı altında yayımlandı.

Vakit: Birinci sayfada 'Yeni gündem başkanlık sistemi' başlığını kullandı.

Zaman: Sürmanşette 'Başkanlık sistemi gündeme gelebilir' başlığı altında verildi.

Yeni Şafak: Manşette 'Millet evet derse başkanlık sistemi' şeklindeydi.

Star: 'Başkanlığı tartışalım' başlığıyla manşet yaptı. "Başbakan Erdoğan, Özal ve Demirel'in de gündeme getirdiği başkanlık sistemini tartışmaya açtı" ifadesine yer verdi.

BİZE ULAŞIN