Avrupa açıldı ancak sıkıntı daha bitmedi

Külden kapanan hava sahaları büyük ölçüde açıldı. Başta İngiltere ve Fransa olmak üzere İspanya, İsviçre, İtalya'da durum düzeldi. Almanya ise hâlâ kapalı

Avrupa'da büyük bir kaos yaşanmasına neden olan kül bulutları etkisini giderek kaybederken dün geceden itibaren havalanlarındaki uçuşlar normale dönmeye başladı. İngiliz sivil havacılık kurumu tüm havalanlarında karşılıklı uçuşların yerel saatle 22.00'den itibaren başlatılmasını kararlaştırdı. Ulaştırma Bakanı Lord Adonis'in açıklamasına göre uçuşlarda bazı ufak kısıtlamalar yaşanabilir. Polonya ve Norveç de hava sahasının açık olmaya devam edeceğini bildirdi. Fransa havayolu şirketi Air France, uzun mesafeli tüm uçuşlara bugünden itibaren başlıyor. Kısa ve orta mesafeli bazı Kuzey Avrupa uçuşları ise halen askıda. Hollanda Ulaştırma Bakanlığı da dünden itibaren geçe uçuşlarına onay verdi. Avrupa hava trafiği ajansı Eurocontrol ilk açıklamasında dün Avrupa genelinde uçuşların yüzde 55 ile 60'ının gerçekleştirildiğini duyurdu. Eurocontrol, perşembe gününden bu yana Avrupa'da iptal edilen seferlerin toplamının ise 95 bini aştığı tahmininde bulundu.

KÜL KUZEYE GİDECEK
İngiltere'nin saygın haber kurumu BBC'ye göre de Avrupa genelinde İspanya, İsveç, İsviçre ve İtalya'da hava sahası açık. Almanya'da ise bazı istisnalar dışında hava sahası kapalı. Öte yandan İrlanda havalanlarından birinin sivil uçuşlara açıldığını bildirildi. Dünya Meteoroloji Teşkilatı, hafta sonuna doğru kül bulutunun kuzey kutup dairesine doğru ilerlenmesinin beklendiğini ifade etti. Hava sahalarının kapatılması konusunda koordinasyonsuzlukla suçlanan Avrupa Birliği'nden dün savunma geldi. AB Ulaştırma Komisyonu Üyesi Siim Kallas, "Hava sahası ulusların yetkisinde bir konu. Komisyon talimat vermiyor" dedi. Her önlemin kitaba göre alındığını, İzlanda Volkanı'nın çok sıra dışı bir durum olduğunu ifade eden Kallas, mevcut önlem paketinin yeniden gözden geçirilebileceğini açıkladı. Airbus test uçakları kül bulutunun etkisini araştırdı. 4 adet EA motoru ile güçlendirilen "Airbus A380 MSN 004'' Fransa'nın Toulouse Havaalanı'ndan havalandı ve 3 saat 50 dakika uçtu. Rolls Royce motorları ile güçlendirilen ''A340-600 MSN 360'' da aynı limandan havalandı ve 5 saat uçtu. Airbus yetkilileri, uçuş sırasında ve uçuş sonrası yapılan incelemelerde herhangi bir anormalliğe rastlanmadığını belirttiler.

KÜL BMW'NİN ÜRETİMİNİ DURDURDU

Alman otomobil şirketi BMW, volkanik kül bulutu nedeniyle üretimini durdurma kararı aldı. Şirketin sözcüsü, yaklaşık 7 bin otomobilin üretiminin erteleneceğini ifade ederek, bunun nedeninin uçaklarla nakledilen elektronik parçaların fabrikalara ulaştırılaması olduğunu söyledi. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, volkanik etkinin şu anda çok azalmış olduğunu belirtti. Çağlar, "Şu anda Türkiye için bir tehlike arz etmiyor ama bunu izlemek lazım. Volkanik etki devam ettiği sürece, önümüzdeki dönemlerde otomatik olarak atmosferdeki sirkülasyona bağlı olarak ülkeler etkilenebiliyor'' dedi. Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, İstanbul'da önceki gece etkili olan yağışın, İzlanda'daki yanardağ patlaması sonucu ortaya çıkan kül bulutlarıyla ilgisinin bulunmadığını söyledi. Yıldırım, "Yağışın, Kuzey Afrika üzerinden rüzgârla gelen ve atmosferin üst seviyelerinden taşınan toz bulutlarıyla ilgisi var" diye konuştu.

THY'NİN KAYBI 6.5 MİLYON LİRA

Türk Hava Yolları A.O., 15-19 Nisan tarihleri arasındaki 5 günde ortaklığın Avrupa seferlerinin yüzde 57'sine yakınının iptal edildiğini, bundan 67 bin yolcunun etkilendiğini açıkladı. Açıklamada sefer iptalleri nedeniyle ortaya çıkan gelir kaybı ve ilave maliyetlerin şirkete getirmiş olduğu yükün 5 gün için yaklaşık olarak 6.5 milyon euro olarak hesaplandığını bildirdi. İptal edilen uçak seferleri nedeniyle Edirne'den de bugün saat 21.50'de Avusturya'nın Villach kentine ek tren seferi düzenleneceği bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi Dr. Carlos Dora da, hava kalitesinin incelenmesi sonucunda kül bulutu kirliliğinin Avrupa'nın çoğu bölgesinde yer seviyesine inmediğinin belirlendiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN