Büyük maratonun 2. etabında 4 madde

Meclis, önceki gün anayasa paketinin iki maddesini, dün de üç maddesini görüştü. 1 ve 4'üncü maddeler 336, 2 ve 3'üncü maddeler 337 oyla kabul edildi. Görüşmeler sabaha kadar sürdü

Anayasa değişikliği teklifinin bir ve ikinci maddeleri önceki gece, üç, dört ve beşinci maddeleri ise dün gece ele alındı. Paketin ilk maddesi 336, ikinci ve üçüncü maddesi 337, dördüncü maddesi 336 oyla kabul edildi. Gazetemiz baskıya girdiği sıralarda beşinci maddenin görüşülmesi sürüyordu. TBMM önceki gece 18 saatlik maratonun sonunda iki maddeyi kabul etti. Paketin birinci maddesiyle, çocuklar, yaşlılar, kadınlar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gazilere pozitif ayrımcılık getirildi. İkinci madde ise, Anayasa'nın "Özel hayatın gizliliği" başlıklı 20'nci maddesinde "kişilerin kendileri hakkında verilere ulaşmaları ve fişlemenin önlenmesi" amaçlayan değişikliği öngörüyor. Vekiller yorgun geceden sonra sabah 07.00 gibi evlerine gidebildi. TBMM Genel Kurulu dün saat 15.00'te yeniden açıldı. Rutin gündem konularını ve önergeleri ele alan Genel Kurul, saat 18.40'ta anayasa paketinin maddelerini görüşmeye yeniden başladı. Paketin üçüncü, dördüncü ve beşinci maddelerini gündemine alan Genel Kurul'a Mehmet Ali Şahin başkanlık etti. Dün gece 337 kabul, 71 ret oyuyla kabul edilen üçüncü madde, "Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hakim kararına bağlı olarak sınırlanabilir" hükmünü getiriyor. "Ailenin korunması ve çocuk hakları" nı düzenleyen dördüncü maddede geç saatlerde yapılan oylamada 336 oyla kabul edildi. 69 ret oy verilirken, 2 oy çekimser, 1 oy geçersiz çıktı. Gazetemiz baskıya girdiği saatlerde beşinci madde görüşmeleri sürüyordu. Beşinci madde Anayasa'nın 51'inci maddesindeki "Aynı zamanda ve aynı işkolunda birden fazla üye olunamaz" fıkrasını çıkararak, aynı işkolunda çalışanlara birden fazla sendikalı olma hakkı getiriyor.

GERGİN TARTIŞMALAR

Anayasa paketinin ikinci gün yapılan görüşmelerinde de sert tartışmalar yaşandı. AK Parti ile CHP arasında 'kimin daha laik olduğu' noktasında geçen tartışmalar sırasında gerginlik yumruklaşmaya varmadan önlendi. Sabahlara kadar süren çalışmalar nedeniyle parti grupları ilginç organizasyonlar düzenlemeye başladı. AK Partili Zülfikar İzol, bin kişilik çiğ köfte yaptırıp dağıtırken, CHP işkembe çorbalı mönüyü muhalefet kulisinde ikram etti. Üçüncü maddeyle ilgili muhalefetin verdiği değişiklik önergelerinin görüşmeleri sırasında ortam gerildi. CHP adına konuşan Malik Ejder Özdemir, AK Parti'nin 'laik ve demokrasi karşıtı bir parti' olduğunu söylemesi tartışmayı başlattı. AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç da laiklik ve demokrasinin CHP'nin tekelinde olmadığını söyledi. Daha sonra aynı mahiyette olduğu için verilen 4 önerge birleştirildi ve tek bir önerge olarak okundu. CHP'li Engin Altay, diğer önergelerinde de okunmasını istedi. Başkan Şahin, Altay'ın isteğini reddedince tekrar karşılıklı sataşmalar oldu.

LİDERLER DENETİMDE

Başbakan Erdoğan, 3. madde üzerindeki görüşmeler sırasında iktidar kulisine geçerek, Taner Yıldız, Beşir Atalay, Kürşat Tüzmen, Vecdi Gönül, Ömer Dinçer ve Kemal Unakıtan ile sohbet etti. İçerideki tartışmanın sürmesi üzerine Erdoğan, Genel Kurul salonuna girdi. CHP lideri Baykal da 4'üncü madde görüşmeden önce Meclis'e gelerek kuliste milletvekilleri ve gazetecilerle sohbet etti. Baykal, Genel Kurula girerek, görüşmeleri bir süre izledi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de görüşmeleri izleyen liderler arasında yer aldı.

BİZE ULAŞIN