Haşim Kılıç: Reform şart

Anayasa Mahkemesi Binası'nda gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Yargı organlarının başkanları, askeri yargı organları üyeleri, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CHP Genel Başkan Deniz Baykal ve diğer davetliler katıldı. Törende ayrıca Anayasa Mahkemesi üyeliklerine seçilen Alparslan Altan, Burhan Üstün ve Ergin Yıldırım için ant içme ve kisve törenleri yapılacak. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın konuşmasının ardından 'Yargı Bağımsızlığı, Tarafsızlığı ve Sorumluluğu' konulu sempozyum gerçekleştirilecek.

ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI HAŞİM KILIÇ AÇILIŞ KONUŞMASINI YAPTI

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim şu açıklamalarda bulundu: "Yargı çocukluk döneminin hastalıklarından kurtulmalıdır. Bağımsızlığa ve tarafsızlığa karşı çıkmayanlar ayakta kalamayacaktır.
Yasal güvencelerin ardına saklanarak ülkeyi kurtarma mücadelesinden vazgeçilmelidir. Hukuku sabit olan birini kollama yerine bedeli kendisinin ödemesi halinde kurumların bedel ödemesi önlenmiş olacaktır. Hukukun gücünün azaldığı yerde güçlünün hukuku geçerli olur. Tarafsız ve bağımsızlıktan şikayet edenler eksen kayması yaşıyor. Yargı bağımsızlığını sığınak olarak kullananlar kendilerini güvende hissetmeyeceklerdir. Cezaevinde yatanların yarısından fazlası tutukludur. Yüzde 52 olan tutukluluk oranı sorgulanmalıdır. Taraflı ve bağımlı yargının hiç bir dönemde kazananı olmamışır. Tarafsız yargı sorunu AİHM'e şikayeti cazip kılmaktadır. Halk hangi yargı organında kaç kişi var ilgilenmiyor. Yargıtay ceza dairelerinde 15 bin dosya zamanaşımına uğradı. Bir ceza davası toplam 4 yılda ancak kesinleşiyor. Mevcut sistemle çağdaş hukuk sistemi yakalanamaz. Yargı reformu şart. Yüksek yargıda seçim telaşınının olmadığı günler sayılıdır diyebiliriz. Yargıda şefffaflık dönemi açılmalıdır. Kurullardaki görüşmeler gizli tutulmamalı. "

BİZE ULAŞIN