Parti kapatmaya Meclis şartı

Anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinin üçüncü gününde parti kapatma davasını Meclis'in iznine bağlayan 8'inci madde, 337 oyla kabul edildi

Anayasa değişiklik paketinin TBMM Genel Kurulu'nun dünkü geceki görüşmelerinde en kritik maddelerinden biri olan parti kapatmayı zorlaştıran 8. madde 337 oyla kabul edildi. 414 milletvekilinin katıldığı oylamada 72 ret, 5 çekimser oy kullanıldı. Kabul edilen 8'inci maddeye göre, bir siyasi parti hakkında kapatma davası açılıp açılmayacağını Yargıtay başsavcısının talebi üzerine Meclis'te temsil edilen partilerin her birinden beşer üyenin yer alacağı bir komisyon karar verecek. Dava açılması için 3'te 2 çoğunluk gerekecek. Komisyona TBMM Başkanı başkanlık edecek ama oy kullanmayacak.

"KAPATMA PARTİNİN İDAMI"
Partiler, dava açılması izniyle ilgili grup kararı alamayacaklar, karar ise komisyonda 30 gün içinde verilecek. Kapatma davası açılması istenen partinin, 'odak' olup olmadığına, TBMM'de yapılan konuşmalar, oylar, eylemler sözkonusu edilemeyecek. Siyasetten yasaklılık süresi ise 3 yıla indirildi. Kapatma "temelli" olmayacak. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Hükümet adına yaptığı konuşmada, parti kapatmanın, o tüzel kişiliğin idamı olduğunu belirterek, buna Parlamento'nun karar vermesi gerektiğini söyledi.

HATIRA FOTOĞRAFI
Başbakan Erdoğan görüşmeleri iki gündür milletvekili sıralarına oturarak izledi. Vekiller kendi sıralarına gelen Erdoğan'ı böyle fotoğrafladı.

BİZE ULAŞIN