Parti kapansa da vekillik sürecek

Meclis, siyasi partilerin kapanması halinde de milletvekilliğinin sürmesini sağlayan anayasa değişikliğinin 10'uncu maddesini 335 oyla kabul etti

Anayasa paketinin 9, 10 ve 11'inci maddelerinin ele alındığı Meclis Genel Kurulu dördüncü gününde de gergindi. Paketin 10'uncu maddesi 335 oyla kabul edildi. 70 ret oyu çıktı. Genel Kurul dün 11.00'de toplandı. Öncelikle MHP ve CHP'nin grup önerileri ele alındı. Görüşmeler sırasında kürsüye çıkan Genç, Başbakan ve bakanların kaç kere yurtdışına gittiği ve ne kadar harcırah aldığını sorduğunu, yanıt alamadığını belirtip, "Kimin malını kimden saklıyorsunuz? Bu uçakların paraları nerelerden ödeniyor? Abdullah Gül, yurt dışına gittiği için bir seferde 500 bin dolar harcırah alıyor. Bunu örtülü ödenekten alıyor... Şehit yakınları, gazileri açlıktan ölüyor, siz sefa içerisinde yaşıyorsunuz" dedi. AK Partililer bu sözlere tepki gösterdi.

ERDOĞAN: KEŞKE OLMASAYDI

Oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Sadık Yakut ortam gerilince toplantıya ara verdi. Ancak bu da işe yaramadı. AK Partili bazı vekiller kürsüye yürürken, AK Partili Mehmet Daniş de koşarak Genç'e ulaşmaya çalıştı. Araya CHP, MHP ve BDP'li milletvekilleri girdi. MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş, Daniş'e sarılarak oradan uzaklaştırmaya çalıştı. Daniş ile Durmuş arasında kısa bir tartışma yaşandı. Durmuş'un boğazını sıkarak Daniş'i durdurduğu görüldü. Daniş, AK Partililer tarafından uzaklaştırılırken, "Kamer Genç, görüşeceğiz seninle" diye bağırdı. Daniş daha sonra tekrar Genç'in üstüne yürümek istedi, ancak arkadaşları engel oldu. Kamer Genç de, MHP sıralarına geçip oturdu. Genç'i burada da korumaya alan Durmuş'un AK Parti sıralarına dönerek, "Erkeksiniz ha, gelin bakayım" dediği duyuldu. Öte yandan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın iktidar kulisinde Daniş'i yanına çağırdığı, olayı sorduğu ve "keşke olmasaydı" dediği öğrenildi.

MHP'NİN 1 METRE SINIRI

MHP sıralarının hemen önünde gerçekleşen kavgadan sonra MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "Grubumuzun önüne bir metreden fazla yaklaşırsanız neler olacağınızı göreceksiniz" sözlerini hatırlattı ve şöyle dedi: "Her defasında AKP bir sebep bularak kavga çıkarıyor. 100 kişi bir kişiyi linç etmeye kalkıyor. Başlarına da bela alacaklar, ilan edilmiş mesafeyi de aşıyorlar. Aşmamalarını da tavsiye ediyorum. Bıraksak Sayın Genç'i linç edeceklerdi..." Akşam saatlerinde bir gerginlik de Kamer Genç ile AK Parti milletvekili Mehmet Çerçi arasında yaşandı. TBMM Başkanı Şahin'e laf atan Genç'e Çerçi, "Kes kesesini" dedi. Genç, "Sen kendi hastanelerinin hesabını ver" deyince de Çerçi "s..tir lan" karşılığı verdi. CHP'lilerin üzerine yürüdüğü Çerçi'yi AK Partililer dışarı çıkardı. Aradan sonra Çerci, ettiği küfür için vekillerden özür diledi.

OMBUDSMANLIK GEÇTİ

Paketin 9. maddesini 72'ye karşı 334 oyla kabul etti. Oylamada 2 de çekimser oy çıktı. AK Partili Mevlüt Çavuşoğlu'nun yurtdışındaki toplantısı nedeniyle oylamaya katılmadığı belirtildi. Kabul edilen madde "ombudsmanlık" olarak bilinen kamu denetçiliği kurumunun oluşturulmasına olanak sağlıyor. 10'uncu madde de 335 kabul, 70 ret oyuyla kabul edildi. Düzenleme, Anayasa'nın 84'üncü maddesinin "Partisinin temelli kapatılmasına beyan ve eylemleriyle sebep olduğu Anayasa Mahkemesi'nin temelli kapatmaya ilişkin kesin kararında belirtilen kişilerin milletvekilliğinin düşmesi" hükmünü Anayasa'dan çıkartıyor. Buna göre, bir milletvekili, partisinin kapanmasına neden bile olsa bağımsız milletvekili olarak yoluna devam edecek. 3 yıllık siyasi yasağı bittikten sonra bir partiye girebilecek. BDP'li Hasip Kaplan, pakete geçici bir hüküm eklenerek Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un meclise geri dönmesine olanak sağlanmasını istedi. Bu arada 9'uncu maddenin oylaması sırasında oy kullanmayan AK Parti Samsun Milletvekili Birnur Şahinoğlu'nun gecikeceği haberine Başbakan Erdoğan'ın sinirlendiği gözlendi. Şahinoğlu'nun oğlunun kaza yaptığı öğrenildi. TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı'nın görev süresiyle ilgili 11'inci madde değişikliği de bugüne kadarki en yüksek oran olan 338 oyla kabul edildi.

BİZE ULAŞIN