Baykal'dan Bahçeli'ye 'taş atan çocuk' desteği

Pazar 25.04.2010
ABONE OL
CHP lideri Deniz Baykal, MHP lideri Bahçeli'nin, kamuoyunda "taş atan çocuklar" olarak adlandırılan, terörle mücadele kapsamında yargılananları da kapsayan çocuklara af çıkarılması çağrısına destek verdi. Hafta sonunu geçirdiği İstanbul'da dün Kadıköy Belediyesi Meclis Binası ve Kozyatağı Kültür Merkezi Gazanfer Özcan Tiyatro Salonu'nun açılışını yapan Baykal Bahçeli'nin önerisini hatırlatan gazetecilere şu yanıtı verdi: "Çocukların uluslararası anlaşmalara uygun olarak çocuk mahkemelerinde yargılanması ve cezalarını onlar için özel yapılmış ıslahhanelerde geçirebilmeleri için gerekli düzenlemeler bir an önce sonuçlandırılmalı. Maalesef bu konuda uzlaşma sağlandığı halde, birlikte çalışma yapabileceğimiz halde, hükümet bu konuda girişimi askıya almıştır. Hükümetin bu düzenlemeyi yerine getirmesi gerekir."

'BEDELLİ TARTIŞMASI ÜZÜYOR'
Baykal, iktidarın gidici olduğunu gördüğünü iddia etti ve "İktidardan uzaklaşacağı dönemde kendini garanti altına alma hesabı içindedir. Bu anayasa değişikliği korku anayasası değişikliğidir" dedi. CHP lideri, bedelli askerlik tartışmalarına değinirken de, artık klasik bir istismar konusu olduğunu belirterek şunları söyledi: "Üzüntü duyuyorum. Konunun sorumlular arasında gerekli anlaşma birliği sağlanmadan, konu olgunlaşmadan, seçim öncesi destek umuduyla gündeme getirilmesi, sonra da gerçekleştirilmemesi Türkiye'de ciddi yaralar açmıştır. İnsanlara umut verilmiştir. Bir süre sonra, 'olmuyor, yapamıyoruz' deme noktasına getirilmiştir. Bu hükümet, bedelli askerliği de yüzüne gözüne bulaştırdı."

Barış Manço'nun evini ziyaret etti
İSTANBUL'DA dün, Kadıköy Belediyesi yeni belediye meclis binasının açılış törenine katılan Baykal'ın İstanbul programı kapsamında ikinci durağı Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi oldu. Baykal daha sonra, Moda'da bulunan ve müzeye dönüştürülmesi planlanan Barış Manço'nun evini ziyaret etti. Ziyaret sırasında Şair Sunay Akın da Baykal'a eşlik etti.