Ergin'den uzlaşma formülü

Ergin, CHP Anayasa Mahkemesi'ne gitmezse, yürürlük maddesine "Falanca maddeler birlikte oylanır, kalan maddeler ayrı oylanır" denilebileceğini söyledi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CHP'nin, anayasa değişiklik teklifine ilişkin önerisini hatırlatarak, "Belki son yürürlük maddesinde, 'falanca maddeler birlikte oylanır, kalan maddeler ayrı oylanır' gibi bir düzenleme yapılabilirse ve paketin tamamı 367'nin üzerinde oy almak koşuluyla Cumhurbaşkanımızın böyle bir ayırma imkanı söz konusu olabilir. Teknik olarak bu mümkün'' dedi. Ergin, katıldığı bir televizyon programında sorular üzerine şu mesajları verdi:
(CHP ile uzlaşma konusunda kurumsal bir çalışma var mı?) Elbette informel görüşmeler var ama kurumsal anlamda, belli bir statüye tabi görüşmeler söz konusu değil. CHP paketin ayrı ayrı oylanabilecek şekle getirilmesini istedi ancak paketin referanduma sunulması halinde birlikte oylanacağı öngörülüyor. Belki son yürürlük maddesinde, 'falanca maddeler birlikte oylanır, kalan maddeler ayrı oylanır' gibi bir düzenleme yapılabilirse ve paketin tamamı 367'nin üzerinde oy almak koşuluyla Cumhurbaşkanımızın böyle bir ayırma imkanı söz konusu olabilir.
Teknik olarak bu mümkün. Ama teknik olarak mümkün olan siyaseten her zaman mümkün olmayabiliyor. Umarım bu konuda pozitif gelişmeler olur.
Uzlaşılan maddeleri yürürlüğe koyacağız. Uzlaşılmayan maddeleri referanduma götüreceğiz ama referanduma götürdüğümüz maddeleri bir de Anayasa Mahkemesine götüreceğiz gibi bir yaklaşım var ki. Burada garip bir durum söz konusu.
(CHP, 'Anayasa Mahkemesine götürmeyeceğiz' derse, siz de bu maddeleri ayırır mısınız?) O noktada ciddi gelişmeler olabilir. Elbette o tür bir tavra girilebilirse önemli gelişmeler olması beklenmeli. O takdirde uzlaşmak için daha çok sebep ortaya çıkar.
(Fire korkusu yaşıyor musunuz?) Trafiğe çıkınca kaza ihtimali her zaman vardır. Milletvekili kendi iradesiyle oy kullanıyor. Bir arkadaşımız öyle uygun görmüşse ona saygı duymak lazım. AK Parti grubunun 330'un altına düşecek bir yaklaşım sergilemeyeceği kanaatindeyim.
(MHP lideri Devlet Bahçeli'nin çocuk affı yapılması önerisi) Bu öneriyi, af değil ama çocuk tutuklu ve hükümlülerin rehabilite edilerek, topluma kazandırılması için ilave tedbirler alınması yönünde bir teklif olarak algılıyorum. Buna dönük çalışmalarımız var. Aksi takdirde af teklifleri öne sürülürken, neler getirip neler götüreceğinin çok iyi hesap edilmesi lazım.
(Bahçeli'nin önerisi Hrant Dink, Rahip Santaro, Münevver Karabulut cinayetleriyle ilgili davaları etkiler mi?) 18 yaş altına çocuk diyoruz biz. Çocuk dediğiniz zaman bir düzenleme yapılacaksa bunları da bir şekilde etkileyecektir. Ancak Bahçeli'nin bu kapsamda düşündüğünü sanmıyorum.

BİZE ULAŞIN