Vali Şentürk: Olayda ihmal yok

Vali Necati Şentürk, ihmal olmadığını belirterek, "Bütün Siirtli erkekleri suçluymuş gibi göstermek etik bir davranış değil" dedi

Siirt'in Pervari ilçesinde geçen yıl 3 yaşında bir kız çocuğunun öldürüldüğü, 2 yaşında bir erkek çocuğunun da yaralandığı tecavüz ve cinayet olayıyla ilgili konuşan Siirt Valisi Necati Şentürk, "Hadisenin yeni bir hadiseymiş gibi gösterilmesi doğru değildir'' dedi. Şentürk, olayla ilgili tutuklu kimsenin olmadığını, daha önce tutuklanan 3 kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını söyledi. Siirt Valisi Necati Şentürk, "Olayın ardından en küçüğü 1999, en büyüğü 1994 doğumlu 9 şüpheli savcılığa sevk edilmiş, 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Diğer 6 kişi ise mahkeme kararı ile haklarında bakım tedbiri kararı alınarak, yetiştirme yurduna teslim edilmiş, daha sonra haklarındaki bakım tedbiri kaldırılarak geçen kasım ayında ailelerine verilmiştir. Tutuklanan 3 kişi, 22 Mart 2010 günü mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır" dedi. Şentürk, "Her toplumda görülebilen münferit hadiselerde sanki bütün Siirt erkekleri suçluymuş ya da tüm Siirtliler olayı biliyor ve saklıyormuş gibi göstermek çok etik bir davranış değildir. İhmal yoktur" diye konuştu. Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak da, "Kimliğine ve mevkisine bakılmaksızın kim olursa olsun üzerine gidilmelidir. Ancak bu yapılırken toplumsal bir suçlamaya gidilmemelidir" dedi.

'SUÇA İTİLMİŞ ÇOCUKLAR'
Geçen yıl Pervari'de meydana gelen olayla ilgili yürütülen ve gizlilik kararı alınan soruşturma dosyasında, söz konusu çocuklar için 'sanık' ifadesi değil 'Suça itilmiş çocuklar' ifadesi kullanıldı. Adli Tıp raporlarının henüz gelmemesi nedeniyle olayla ilgili dava açılamadığı öğrenildi. Öte yandan dün Siirt Sulh Ceza Mahkemesi, Siirt Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülmekte olan soruşturmanın içeriği ile ilgili yayın yasağı getirdi. Karara gerekçe olarak, "Verilen haberlerin toplum ahlakı ve sağlığı açısından sıkıntılı olacağı" gösterildi.

BİZE ULAŞIN