'Olayı kendi aramızda kapattık'

Pervari'de öldürülen 3 yaşındaki Aysel ve yaralı kurtulan ve o zaman 2 yaşında olan Ebubekir'in ailesi hep aynı şeyi söylüyor: "Hepsi akrabamız, biz olayı kapattık." Aysel'in dayısı ve dedesi tepkili, "Herkes neden susuyor" diyor

Siirt'in Pervari ilçesinde ölen Aysel S.'nin annesi ve Belediye Başkanı İsmail Bilen de dahil olmak üzere herkes böyle diyor: "Biz olayı kapattık." Özel Harekâtçılar'ın eşliğinde gidiyoruz Pervari'ye. Özel Harekâtçılar, yol boyu sevgi gösterisi görüyor çocuklardan. Gergin bir Pervari var karşımızda. Halk sokakta. Pankartlar açılmış. Bu konuyla gündeme gelmek istemiyorlar ve isyan ediyorlar: "Geçen sene bu olaylar ilk patlak verdiğinde biz kaymakamlığa, emniyet müdürlüğüne gidip olayın aydınlanması için eylem yaparken herkes neredeydi? Olayın üzeri örtüldü. Vaktiyle Denge TV yayınladı haberi, yayını kestiler. Niye şimdi gündeme geldi?"

İTİRAF ETTİLER, DAVA AÇILMADI
Tepkiler CHP'li vekillere. Fazla uzamıyor olay. Biz soluğu kahvehanede alıyoruz. Aysel'in dayısı Sabahattin Ş. "Biz de anlamadık neler olduğunu" diye söze başlıyor ve şunları söylüyor: "Nasıl bu kadar üstü kapatıldı bu olayın hiç anlamadık. Zanlı çocuklar suçlarını itiraf ettiler yine de dava bile açılamadı. İnanılması güç bir sessizlik var burada. Herkes neden susuyor anlamadım." Tecavüz mağduru olan ve ölümden dönen 3 yaşındaki Ebubekir S.'yi sokakta oynarken buluyoruz. Ebubekir'e herhangi bir rehabilitasyon yapılmamış. Ama o her şeyden habersiz bir şekilde gülümsüyor. Bir gözü morarmış. Arkadaşları Ebubekir'in merdivenden düştüğünü söylüyor. Ölen Aysel S.'nin annesi Muhsine S. konuşmak istemiyor önce. Sonra evine buyur edip şunları söylüyor: "Kızıma tecavüz edilmemiş. Hem olayı yapan kız da bizim canımız ciğerimiz, akrabamız. Şakalaşıyorlarmış çocuklar hem. Biz olayı kapattık. Neden şimdi gündeme geldi ki..." Ölen Aysel S.'nin dedesi Hüsnü Ş. ise farklı konuşuyor: "Olayın üzerini örttüler. Kimse çıkıp bu konuda bir şey söyleyemiyor. Ben de konuşmuyorum onlarla artık. Kızım, Aysel'in annesi yani, sürekli 'Ben onları Allah'a havale ettim' deyip duruyor." Kahvehanedekilerden 'işin içinde para var' sesleri geliyor. İçlerinden biri, "Ben zannetmiyorum bu olayları çocukların yaptığını" diyor ve şunları söylüyor: "Üstü bu kadar kapatıldığına göre, işin içinde büyükler var. Çocuklar bunları yapmış olamaz. Çocuklara ne istersen kabul ettirebilirsin."

BAŞKAN: AŞİRET VAR

Pervari'nin DP'li Belediye Başkanı İsmail Bilen en çok kızanlardan. Konuşurken elleri titreyen Bilen, "Biz olayı kendi aramızda kapattık. Burada aşiret var. Yasal süreç devam ediyor olabilir. Ama biz kendi aramızda kapattık. Yeniden açmayın. Zanlı durumundaki çocuklar da sadece çocuk. Çok korkmuşlar" diyor. Aynı dönemde bir çocuk daha şüpheli bir şekilde ölmüş. Baba Ali Adıgüzel, "Oğlum 3.5 yaşındaydı. Evimizin yakınındaki havuzda ölü olarak bulundu. Otopsi yaptılar, 'Kaza' dendi. Ama havuzun olduğu parkın girişi dışardan kilitliydi çocuğun cesedini bulduğumuzda" diye konuşuyor.

HÂLÂ YAN YANA OTURUYORLAR

Peki acaba çocukların durumu ne? Atatürk Yatılı Bölge Okulu'ndaki zanlı çocuklardan şu anda tutuklu olan yok. Tamamı Van'daki bir okula gönderilmiş. Pervari'deki Aysel ve Ebubekir'i götürdüğü ve çocuklara teslim ettiği iddia edilen D.S. geçen sene ilçe merkezindeki okulundan mezun edilip evine gönderilmiş. Aysel, Ebubekir ve D.S aynı mahallede oturuyorlar, hatta yan yana evleri. Her şey eskisi gibi, bir Aysel öldü bir de küçük Ebubekir yaşadıklarıyla baş başa... Zanlı çocukların okulu ise kapı duvar... Müdür Bey yeni atanmış. "Konuşamam" diyor. Güvenlik kamerası yok okulda. En yakın ilçe doğal olarak Pervari ve oraya da 5 kilometrelik kötü bir yolla ulaşılıyor. Çocukların okuldan çıkıp bu suçları nasıl işledikleri merak konusu.

OLAYLA İLGİLİ YAYINLARA PROTESTO
Olayla ilgili basında yer alan haberleri Siirt'te bir grup vatandaş, yürüyüş yaparak protesto etti. Güres Caddesi'nde toplanan grup, cinsel istismar iddiaları ile ilgili yayınların Siirt'i karalamaya yönelik olduğunu öne sürdü, ve yayınları protesto eden sloganlarla yaklaşık bir kilometre yürüdü. Siirt'teki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ise olayı gündemlerine alarak toplandı. Siirt Baro Başkanı M. Ali Özel, kararlarını şöyle açıkladı: "9 Mayıs Anneler Gününde miting düzenlenecek. Sürecin hızlandırılması için başsavcı ziyaret edilecek. STK'lar yayınları yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunurken, manevi tazminat davası açmak isteyenlere Baro hukuk desteği verecek." Öte yandan BDP Hakkari Kent Kadın Meclisi ise Hakkari'de dün gece olayı protesto eden meşaleli bir yürüyüş düzenledi. Grup adına konuşan Hatice Demir, olayın üzerinin kapatılmaya çalışılmasını eleştirerek "Bu durum erkek ve devlet şiddetinin en üst düzeyindeki dayanışmasıdır" dedi.

BİZE ULAŞIN