'Türk kadını olmadan Avrupa eksik kalır'

Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen "AB Yolunda Türk Kadını" panelinde konuşan Emine Erdoğan, "Türkiye'siz Avrupa eksik kalır. Türk kadınsız Avrupa kadın hareketi eksik kalır" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye'deki değişik çevrelerden gelen 200 kadın temsilci ile dün Avrupa Birliği'nin yasama organı Parlamento'ya çıkarma yaptı. Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) düzenlenen, "Avrupa Birliği yolunda Türk Kadını" panelinde yaptığı konuşmada, "Türkiye'siz Avrupa eksik kalır. Türk kadını olmadan Avrupa ailesi ve Avrupa kadın hareketi eksik kalır" mesajı verdi. Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubundan Hollanda milletvekili Emine Bozkurt'un düzenlediği, Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın da konuşmacı olarak katıldığı panelin açılış konuşmasını yapan Erdoğan'ın verdiği mesajlar şöyle:

GÜNDEM BELİRLEME

Türkiye, doğunun en batısında yüzü Avrupa'ya her zaman dönük bir ülkedir. Son dönemde Türkiye sadece gündeme uyum sağlayan değil, belirleyen bir ülke konumuna geldi.
Aile ve annelik kutsaldır. Annelerimiz, kadınlarımız aile içinde sıkışıp kalmamış, ekonomik, siyasal yaşamın içinde olmuşlardır. Türk toplumlarında kadınların bir anne ve eş olmanın ötesinde, ekonomide, siyasi hayatta, vatan savunmasında yer almaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunda, modernleşmesinde Atatürk kadınlara büyük önem vermiş ve özel bir misyon yüklemiştir. Türkiye, kadınlara ilk seçme seçilme hakkı tanıyan ülkelerden biri oldu. Bugün sadece Türkiye içinde değil, dünya ölçeğinde başarılı bilim kadınlarımız, siyasetçilerimiz bulunuyor.
AB ve Avrupa kadın hareketi, Türk kadının değişimci ruhu ile daha da zenginleşecek. Farklı din, dillere, inançlara rağmen, AB dayanışmayı yücelten bir çatı tesis etti. Türkiye'siz Avrupa eksik kalır. Türk kadınları olmadan da Avrupa kadın hareketi eksik kalır.

'BATI İLGİSİZ'
Terör, çatışmalar en çok kadınları hedef aldı. Bugün bile kadınlar çok ağır şartlar altında yaşıyor. Dayanışma içinde hareket etmek, bugün her zamankinden daha önemli. Bu coğrafyada, bütün halklarla birlikte, kadınların kaderi de ortaktır.
Türkiye'nin yani Avrupa'nın yanıbaşında, Ortadoğu'da kadınlar çok ağır baskı ve şiddete maruz kalıyor. Ama ne yazıkki batıdan ilgi göremiyor.
AB sürecinde ülkemizde kadınlarımızın sosyal statüsü açısından da önemli ilerlemeler kaydediliyor. Kadınların ekonomik alanda daha fazla rol almaları için teşvikler uygulanmaktadır. Biz bu değişimi ve dönüşümü kararlılıkla devam ettireceğiz.
Türk kadını olarak, AB sürecine her türlü katılımı yapmaya devam edeceğiz. Kadınlarımızın dinamik ve değişimci yapıcı AB sürecini hızlandıracak ve dünyadaki kadın hareketine de önemli bir katkı sağlayacak.
FÜLE'DEN ERDOĞAN'A TEBRİK
Avrupa Parlamentosu'ndaki "AB Yolunda Türk Kadını" konulu panelde konuşan Emine Erdoğan'ı, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle tebrik etti. Emine Erdoğan'ı, aralarında gazeteci ve işkadınlarının bulunduğu 200'e yakın Türk kadını da dinledi.

BİZE ULAŞIN