Emniyet'ten kardeş bomba şeması

Emniyet Müdürlüğü'nün, Ergenekon sürecinde ele geçirdiği bomba ve silahlarla ilgili ayrıntılı şema hazırladığı ortaya çıktı

Ankara'da 10 Mart'ta durdurulan kamyonda ele geçirilen bombalarla Ergenekon ilişkili olaylarda ele geçirilen bombaların aynı seriden olduğunun saptanmasıyla birlikte ilginç ayrıtılar ortaya çıktı. Emniyet'in Ergenekon olayları başta olmak üzere kritik kazı ve aramalarda ele geçirilen bomba, silah ve mühimmata ilişkin daha ayrıntılı bir şema hazırladığı öğrenildi. Emniyet kriminal raporları sonucunda hazırlanan şemada özellikle bomba, silah ve mermilere ilişkin ayrıntılı bilgiler yer alıyor. 2009'da oluşturulan şemada Ergenekon sürecinde Emniyetin'in operasyonları sonucunda elde edilen tüm silah ve mühimmatlara ilişkin ayrıntılı veriler yer alıyor.

SAVCILAR BİLGİ İSTEDİ

Hazırlanan son şemada ise kamyonda yer alan bombalarla Ümraniye, Zir Vadisi ve Poyrazköy'de ele geçirilen bombaların fünye grubu, gövdede yer alan kafile nosu ile birlikte seri numaraları karşılaştırılıyor. Şemada bombalar, "Üretim yılı, ayı, kafile ve stok numarası aynı olanlar", "Üretim yılı aynı olup, kafile ve seri numarası yakın olanlar" ve "Ergenekon operasyonu kapsamında irtibatı kurulan olaylar" şeklinde sıralanıyor. Emniyetin el bombaları ile ilgili hazırladığı kriminal raporu Genelkurmay'a gönderdiği belirtildi. Kamyonun Ankara Emniyeti parkına çekilmesinden sonra 958 el bombasının seri numarası Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Emin Alpman ile Ankara Merkez Komutanı Tuğgeneral Orhan Büyükgüngör'ün nezaretinde alınmıştı. Bu arada kamyonda ele geçirilen 958 el bombası ile kriminal raporun basında yer almasından sonra Ergenekon davası savcılarının konuya ilişkin bilgi istedikleri öğrenildi.

BİZE ULAŞIN