'Kargalar bile gülmez'

Başbakan Erdoğan, Balıkesir'deki "evet" mitinginde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi: "Her gün geliyor bir kuyuya bir taş atıyor. Bizim gidip çıkarmamızı istiyor. Öyle iddialar ortaya atıyor ki, kargalar bile gülmeye tenezzül etmez. Böyle sorumsuz bir muhalefet olabilir mi?"

Referandum gezilerini sürdüren Başbakan Erdoğan, dün de Balıkesir'deydi. Kuvayi Milliye Meydanı'nda vatandaşlara seslendi. Dünyanın hiçbir yerinde terörle mücadelenin iktidar mücadelesi olmadığını söyleyen Erdoğan, "AK Parti yıkılsın da ne olursa olsun mantığı var. Terör iktidardan çekilmemizle bitiyorsa biz çekiliriz" dedi. Konuşmasında İnegöl ve Dörtyol olaylarını hatırlatan Erdoğan, "Bu provokasyonlar sinsi bir planı devreye konulduğunu ortaya çıkarıyor. Taşeron örgüt Şemdinli, Çukurca, Reşadiye, Samsun, Hatay'da güvenlik güçlerine saldırırken, muhalefet partileri maalesef bunu bir fırsat gibi değerlendirdiler. Onlar da eş zamanla hükümete saldırmaya başladılar. Terörle mücadele sadece AK Parti'nin işi mi? Bunu hep beraber yapacağız. İktidarıyla muhalefetiyle, medyasıyla, sivil toplum örgütleriyle hep beraber yapacağız. Dünyanın hiçbir yerinde bu tür mücadeleler iktidar mücadelesi olarak gerçekleşmedi. Ama biz de bu iş çirkin gidiyor. AK Parti yıkılsın da ne olursa olsun. Her zaman benim sözüm var. Yine aynısını söylüyorum. Eğer bu ülkede benim vatanımda, eğer terör bizim iktidardan çekilmemizle bitiyorsa biz çekiliriz. Ama biz bunları gördük. Terör bu ülkede 84'de başladı" diye konuştu. Halk oylamasında hayır dedirtmek için sokakların tahrik edildiğini de öne süren Erdoğan, "Polisime saldıran, polisimi şehit eden anlayış ne kadar tehlikeliyse, polis araçlarını ateşe veren, polislerimize karşı koyan anlayış da o kadar tehlikelidir. Biz bir elin parmakları gibiyiz, bir kardeşiz, akrabayız. Onun için sabır diyorum. Sokağa dökülenler, camı çerçeveyi indirenler, terör örgütünün tuzağına düşenlerdir. Komşusuna kem gözle bakanlar terör örgütünün oyununa alet olurlar" dedi. Referanduma 44 gün kaldığını ve bugünleri çok iyi değerlendirmek gerektiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: "Şimdi CHP'nin şu andaki genel başkanı her gün geliyor, bir kuyuya bir taş atıyor, bizim gidip çıkarmamızı istiyor. Öyle iddialar ortaya atıyor ki, kargalar bile gülmeye tenezzül etmez.'' Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun "AK Parti, Yaşar Büyükanıt'la işbirliği yaptı" iddialarına sert tepki gösterdi. CHP'nin demokrasiye bakışı bu olduğunu belirten Başbakan şöyle konuştu: "Milletin tercihine, taktirine bakışı tam budur. 7,5 yıldır 'AK Parti nasıl iktidara geldi' diye düşünüyorlar. Onlar statükocularla işbirliği yaparken, onlar çetelere avukatlık yaparken, onlar darbecilere çanak tutarken, onlar mafya ile elele dolaşırken, AK Parti gücünü milletten aldı. Bunlar her zaman seçkinci davrandılar. Bugün de seçkinci davranıyorlar."

PANKARTIN ALTINDAYDILAR
CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nu dürüst davranmamakla suçlayan Erdoğan, CHP Genel Başkanı sağda solda dolaşıp başörtü sorununu ancak biz hallederiz diyor. Dürüst ol, dürüst. Bunlar özgürlükçü değil, bunlar demokrat değil. 367 saçmalığına kim çanak tuttu. Yine bunlar çanak tuttu. 'Ordu göreve' pankartının altında kim vardı. Yine CHP vardı. 27 Nisan'da kim oh dedi" dedi.

BİZE ULAŞIN