Peki havaalanı trafiği ne olacak?

Perşembe 02.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 02.09.2010 15:31
ABONE OL
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yapımı tamamlanan Atatürk Havalimanı önü katlı kavşak ve bağlantı yollarında incelemelerde bulundu.

Kavşak yakınındaki THY Genel Müdürlüğü binasının çatısına çıkan Topbaş, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, göreve geldikleri yıldan bu yana ulaşım adına 16,5 milyar lira harcadıklarını ifade etti. Topbaş, ''Bugüne kadar yaptığımız çalışmalar 231 kavşak ve yol düzenlemesi, 405 kilometre yeni yol ve tünellerden oluşuyor. Atatürk Havalimanı kavşağının 5-6 ay önceki haline herkes biliyor. Uçaklarını kaçıran vatandaşların yaşadığı sıkıntılar ve sinyalizasyondan dolayı oluşan trafik sorununa köklü bir çözüm oluşturduk'' dedi.

Topbaş, bu kavşaktan günde ortalama 231 bin 284 araç geçtiğinin altını çizerek, 7 kilometrelik alan içerisine 7 tane geçit, üst geçit ve kavşak gibi katlı geçişler hazırladıklarını, toplamda 53 milyon liraya mal olan bu kavşağın projesini İstanbul Büyükşehir Belediyesinin hazırladığını, projenin masraflarını ise Ulaştırma Bakanlığının karşıladığını kaydetti.

Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Kavşağın yapımını 4,5 ay gibi rekor sayılabilecek bir sürede bitirdik. Şu anda bu kavşakla ilgili yurt dışından bazı ülkeler belediye başkanlarını göndererek inceleme yaptırıyor. Bir kentin giriş kapısı olarak bildiğimiz havalimanları, limanlar gibi alanlar imaj olarak oldukça önemli. Buraya 5-6 ay önce gelen insanlar kavşağın son halini gördüklerinde şaşırıyor. Ekibimiz şehir şantiyeciliği oluşturmayı başarıyor. Artık şehirdeki yolları yaparken mobil köprüler oluşturup trafiği aksatmadan çalışmalar yapacağız ve Türkiye'deki diğer belediyelere de örnek olacağız. Havalimanı ve çevresinde 50 bin metrekare yeşil alan ve çiçekli alan oluşturduk. Bu bölgede bulunan panel çiçekler led aydınlatma ile geceleri de kendini gösterecek. Atatürk Havalimanı kavşağı artık bir 'işkence kavşağı' olmaktan çıktı.''

RAMAZAN BAYRAMI'NDA TOPLU TAŞIMA ÜCRETİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM


Yeşilköy ile Yeşilyurt arasında bulunan ve ''Havuzlu Kavşak'' diye bilinen kavşakla ilgili çalışmaların da sürdüğünü dile getiren Topbaş, ''Florya'dan Yenikapı istikametine giden yolu alta almak suretiyle bir çalışma başlattık. 18 milyon liralık maliyetinin 8 milyon lirasını Ulaştırma Bakanlığı karşıladı. Bu kavşağın yapımının Ekim ayının sonuna kadar bitirilmesini planlıyoruz'' dedi.

Ramazan Bayramında toplu taşıma araçlarında yüzde 50 indirim uygulayacağız'' diyen Topbaş ''Daha önce ücretsiz yaptığımız bu uygulamadan gelen ciddi şikayetler gelmesi sonucu vazgeçtik. İstanbul'da yapacağımız ek seferlerle hizmetlerimizi aksatmadan vereceğiz. Bu yıl bayram yapmayacağız, İstanbullular'a bayram yaptıracağız'' şeklinde konuştu.

Anayasa değişikliklerine ilişkin 12 Eylülde yapılacak halk oylamasına da değinen Topbaş, ''Ülkenin geleceği adına karar verilecek. Bu karar demokratik sürece geçelim mi, geçmeyelim mi kararıdır. Herkes Anayasa maddelerini tek tek okuyarak karar vermeli. Bu bir siyasi seçim değil, bu değişiklik ne getiriyor, bunu bilerek karar verilmeli'' dedi.