ÖSYM, KPSS sınavını erteledi

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın yanı sıra 18 Eylül'deki Tıpta Uzmanlık Sınavı için de erteleme kararı alındı. Gerekçe: Endişelerin giderilmesi

Salı 07.09.2010
Son Güncelleme: Salı 07.09.2010
ABONE OL
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 18-19 Eylül'de gerçekleştirilecek Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ile 26 Eylül 2010'da yapılacak ortaöğretim ve lisans mezunlarına yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı'nı (KPSS) erteledi. KPSS skandalının ardından YÖK Denetleme Kurulu, Devlet Denetleme Kurulu ve Savcılık tarafından mercek altına alınan ÖSYM kilitlendi. Soru komisyonu üyelerinin çalışmaları askıya alınırken, bundan sonra yapılacak soruların kasasına da savcılık tarafından el konuldu. ÖSYM tarafından 18 Eylül'de yapılacak TUS ve 26 Eylül'de yapılacak önlisans-ortaöğretim KPSS ertelendi. Konuya ilişkin açıklamanın bugün yapılması bekleniyor. 2 yıllık üniversite mezunları ile lise mezunlarının katılacağı KPSS'ye yaklaşık 2 milyon 300 bin kişi başvuru yaptı.

KARARIN GEREKÇESİ

Sınavların ertelenmesine, "11 Temmuz 2010'da lisans mezunlarına yönelik yapılan KPSS'de sınav sorularının çalındığı ve kopya çekildiği" yönündeki iddialar nedeniyle kamuoyunda oluşan endişelerin giderilmesi neden gösterildi. Bu çerçevede, 26 Eylül'de ortaöğretim ve önlisans mezunları ile bu öğrenim düzeylerinden mezun olabilecekler için yapılacak 2010-KPSS Ortaöğretim/Önlisans sınavı ile 18-19 Eylül'de gerçekleştirilecek TUS ertelendi. Yetkililer, bu sınavların ertelenmesi nedeniyle diğer sınavların düzenlenme ve başvuru tarihlerinde de değişiklik olacağını belirtti.