AK Parti yöneticileri konuştu

Salı 14.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Salı 14.09.2010 16:47
ABONE OL
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, ''Ne bugünkü MYK'da, ne de başka bir yerde somut olarak Türkiye başkanlık sistemine geçer diye bir tartışma yapılmayacak'' dedi.
AK Parti yöneticileri, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı için parti genel merkezine gelişlerinde basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

Genel Başkanı Yardımcısı Ömer Çelik, yeni Anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarının hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

''Yeni Anayasa tartışması diye bir şey yok. Yeni Anayasa, zaten parti kurulduğu andan itibaren, partinin programında olan, partimizin vaad ettiği bir şey. Zaten referandumda, halkoyundan bu Anayasa değişikliğinin geçmesi demek, vatandaşımızın yepyeni bir Anayasa sürecine tam destek vermesi demektir.

Başkanlık sistemiyle ilgili tartışma Türkiye'de sürekli olarak bir panik havası içinde yapılıyor. Rahmetli (Turgut) Özal zamanında da bu konu konuşuldu. Buradaki sorun şu; Sayın Başbakan'ın da altını çizmek istediği şey, -bakın Türkiye yüzde 10'luk bir büyüme yakaladı- 'Ülkeyi daha verimli hale getiririz. Daha iyi nasıl yönetiriz' diye bu tartışmaların devam etmesi lazım. Bazıları şu andaki sistemdeki tıkanıklıklardan bahsediyor, 'daha verimli yönetim nasıl olabilir' diye konuşuyor. Bugün itibariyle, sabahleyin televizyonlara baktım, sanki dün Bakanlar Kurulu'ndan, bugün MYK'da somut olarak veya kısa vade içerisinde, somut olarak başkanlık sistemine nasıl geçilir, nasıl yapılır diye bir tartışma varmış gibi bir takım yorumlar yapılıyor. Böyle bir somut gündem yok. Başkanlık sistemiyle ilgili somut gündem yok. Bu, Sayın Başbakan'ın bir televizyon programında, sistemin daha verimli işlemesiyle ilgili bir kanaatini belirtmesi üzerine ortaya çıktı. Ne bugünkü MYK'da ne de başka bir yerde somut olarak Türkiye başkanlık sistemine geçer diye bir tartışma yapılmayacak.

Türkiye'nin daha verimli yönetilmesi için sistem tartışmalarının yapılması TBMM'nin iç tüzüğünden tutun da, ta ki Başkanlık sistemine kadar Türkiye'nin entellektüel hayatı, siyasi hayatı açısından önemlidir.''