Akdamar Kilisesi'ne haç konuldu

Salı 14.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Salı 14.09.2010 17:27
ABONE OL
Van'ın Gevaş ilçesinde bulunan ve adayla aynı adı taşıyan Akdamar Kilisesi'ne 19 Eylül Pazar günü yapılacak ayin öncesi haç konuldu.

Van Müzesi'nde bulunan ve 100 kilo ağırlığındaki 2.5 metre uzunluğunda, 130 santimetre genişliğindeki dökme demirden yapılmış olan haç, görevliler tarafından kamyonetle Akdamar İskelesi'ne getirildi. Buradan tekneye yüklenen haç, adadaki iskeleden tekrar görevliler tarafından alınarak önceden hazırlanan kaidenin üzerine konuldu. Güneybatıya bakan kilisenin kapısının yanına geçici olarak konulan haç, ayinde İstanbul'daki Ermeni Patrikhanesi'nin belirleyeceği yere yerleştirilecek.

Van Vali Yardımcısı Atay Uslu ve Gevaş Kaymakamı Yusuf Guni'nin de geldiği adada, yerli ve yabancı turistler de haça yoğun ilgi gösterdi. Burada gazetecilere bir açıklama yapan Gevaş Kaymakamı Yusuf Guni, haçın ayin günü nereye bırakılacağına 2 gün sonra Ermeni Patrikhanesi'nden gelecek din adamlarının karar vereceğini söyledi. Kaymakam Guni, "Ayin ile ilgili yaptığımız çalışmalar son aşamaya geldi. En ince ayrıntısına kadar program yapıldı.

Dışarıdan gelen misafirler için sağlık, ulaşım ve konaklama ile ilgili tüm detaylar gözden geçirildi. İstanbul'daki Ermeni Patrikhanesi'nin yaptırdığı haç bugün itibarıyla adamıza getirildi. Tabii ki Ermeni vatandaşlarımız ve yurt dışındaki Ermeni toplumu haçın ana yeri olan kubbeye yerleştirilmesini istiyordu. Bazı teknik nedenlerden dolayı 19 Eylül'deki ayine yetiştiremiyoruz. Bunlar nedir derseniz, burası SİT alanı ve korunma altında olan bir kilise. Bir çivinin dahi çakılması için bir sürü yerden ve birçok prodesürden geçiyor.

Haçın kubbeye yerleştirilmesi için ihale yapılması ve birçok kurumdan izin alınması gerekiyor. Bu işlem uzun zaman alıyor. İstanbul'daki patrikhane haçın kubbeye konulmaması durumunda da kilisenin bahçesinde bir yere konulmasının kendileri için yeterli olacağını söylemişlerdi. Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni ve talimatı ile haçı buraya getirdik. Birkaç gün içerisinde patrikhanedeki dini görevliler gelecek ve uygun gördükleri yere haç yerleştirilecek. Ayinden sonra da kubbeye yerleştirilmesi için çalışmalara başlanacaktır" dedi.