'O adreste hiç oturmadı'

Salı 14.09.2010
ABONE OL
Kılıçdaroğlu'nun Emniyet'i sorumlu tutmasına İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan yanıt geldi. Atalay, Kılıçdaroğlu'nun oy kullanamamasını adrese dayalı nüfus kayıt sistemine bağladı. Bakan Atalay, Kılıçdaroğlu'nun kaydının silinmesini şöyle anlattı:

ADRESTE YOKTU: Eğer birileri adres değişikliği yaptıysa, onun bir denetimi oluyor. Sayın Kılıçdaroğlu, İstanbul'da belediye başkanı adayı olduğu 2009'un Ocak ayında, kayıtlı olduğu Çankaya Nüfus İdaresi'ne başvuruyor ve ikametini Kâğıthane'ye alıyor. O mahallenin muhtarına da yaklaşık 400 kişilik bir listeyi, sadece Kılıçdaroğlu'nun ismi değil, nüfus idaresi yazıyor. 'Sizin mahallenize bu işte geçen ay içinde, 2 Şubat'ta oluyor bu yazı, '400 kişilik nakil oldu, bunların listesini gönderiyoruz' diyor. Muhtarlar bunu denetlemek durumunda... Gidiyorlar bakıyorlar, adresleri kontrol ediyor. Sayın Kılıçdaroğlu'nun o gün gittikleri yerde aldıkları bilgi, "burada oturmuyor."
MUHTAR KONTROL ETTİ: Bunun üzerine muhtar geri dönüyor nüfusa. 'Gönderdiğiniz listede şunlar şunlar yer alıyor, ama şunlar orada oturmuyor'. Bunun üzerine nüfus müdürlüğü ikinci bir işlem yapar. O zaman nüfus müdürlüğü bunu emniyete yazıyor. Böyle bir olay oldu bunları kontrol edin, böyle bir şey var mı yok mu' diye. onu pekiştirmesi gerekiyor ve bir daha denetliyorlar. O zaman da Emniyet gidiyor. Emniyetin rolü bu kadardır. Muhtarın dediği, 'burada kimse oturmuyor' dediği kişiler, burada kimse oturmuyor diye... O da kaymakamlığa bildiriyor. Olay bu."
POLİS ANGARYA YAPIYOR: Polisin yaptığı iş angarya. Söylenenin aksine olaydan muhtarın da haberi var. Muhtarın el yazısıyla listesi var bizde. Yani tutmuş listeyi. Nüfus müdürlüğüne, şu şu bildirdikleriniz şurada ikamet ediyor ama şunlar şunlar etmiyor' diye. Sayın Kılıçdaroğlu, Kağıthane'de gösterdiği adreste zaten hiç oturmamış. Zaten orada başka bir aile oturuyor. O dönemde böyle bir nakil yapılmış... Zaten kendisi de 'bizim suçumuz, biz denetlemedik, bu bizim kusurumuz' dediler. ANKARA