Çelik: Haber açık bir komplodur

Genel Başkan Yardımcısı Çelik, "İran AK Parti'ye 25 milyon dolar seçim yardımı yaptı" iddiasında bulunan gazeteye hem ulusal, hem de uluslararası mahkemelerde dava açılacağını söyledi

Perşembe 16.09.2010
Son Güncelleme: Perşembe 16.09.2010
ABONE OL
AK Parti İngiliz The Daily Telegraph gazetesine hem ulusal hem de ulusararası mahkemelerde dava açıyor. Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik gazetenin internet sitesinde önceki gün yayınlanan "AK Parti İran yönetiminden 25 milyon dolar seçim yardımı aldı" başlıklı haberle ilgili olarak dün bir açıklama daha yaptı. Gazetenin yalan haberinin arkasında durduğunu belirten Çelik, "Hiçbir dayanağı olmayan bu haberin İsrail'in Mavi Marmara gemisinde gerçekleştirdiği katliamı meşrulaştırmaya çalışan çevrelerin tezlerini yansıtması düşündürücüdür. İHH'yı terörist ilan etme ve AK Parti ile İHH arasında kurumsal bağ kurma gayreti açıkça görülmektedir. Bu açık bir komplodur" dedi. Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu haberin gazetecilik geçmişi belli bir kişi tarafından, Türkiye'deki referandumun hemen sonrasında yapılması ayrıca dikkat çekicidir. Bu provokatif komploya karşı ulusal ve uluslararası mahkemelerde dava açma süreci başlatmış bulunmaktayız." Öte yandan İran da yabancı basında çıkan iddiaları yalanladı. İran'ın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Londra'da yayımlanan The Daily Telegraph gazatesinde İran'ın Adalet ve Kalkınma Partisi'ne mali yardım yapacağına ilişkin bir dizi iddia ve suçlamalara yer verildiği hatırlatılarak, "Söz konusu iddiaları ve suçlamaları İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği olarak kesin bir dille tekzip ediyoruz" denildi.

İRAN: HABER DÜZMECE VE YALAN
Açıklamada şöyle denildi: "Bazı özel çevrelere yakınlığıyla bilinen ve bu tür düzmece ve yalan haberleri yayınlamak konusunda geçmişi bulunan bu gazetenin, söz konusu iddia ve suçlamalarla İran ve Türkiye arasındaki dostluğa dayalı iyi komşuluk ilişkilerini baltalamaktan başka amacı bulunmamaktadır. Daily Telgraf, profesyonel dışı bu davranışı ile gerçekte Türkiye halkının son olarak elde ettiği büyük başarısına gölge düşürmek istemiştir ki, böyle bir girişim gazetecilik mesleği ile bağdaşmayan etik dışı bir davranıştır." Büyükelçilik, tarihi, kültürel, dini bağlar gibi ortak bağlara sahip İran ve Türkiye ile iki ülke halkları arasındaki ilişkilerin, dostluğa dayalı olup yüzyıllardır devam ettiğini belirterek, "Dolayısıyla değersiz ve komik suçlamalar, bu ilişkilere en küçük bir zarar bile veremeyecektir" ifadesini kullandı.