Politikacıya 'terapi' cezası

Iğdır'da yaptığı bir konuşma yüzünden dava açılan eski DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, bir sosyolog eşliğinde "rehabilite edilecek". Bakırhan tepkili: Söylediklerimin yanlış olduğunu mu anlatacaklar bana?

Pazar 19.09.2010
Son Güncelleme: Pazar 19.09.2010
ABONE OL
Iğdır'da yaptığı konuşmayla, toplantı ve yürüyüş yasasına muhalefet ettiği iddia edilen eski DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'a, 7 yıl süren yargılama sonucunda, 'rehabilitasyon' cezası verildi. Bakırhan, Adalet Bakanlığı'na bağlı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi'nde, bir yıl süreyle 'rehabilite edilecek.' İtiraz yolu kapalı olan kararın tebliğ edilmesinden hemen sonra, yani 13 Eylül'de, Ankara Sıhhıye'deki merkeze giden Bakırhan'a bir sosyolog tayin edildi. Sosyolog Fuat Lüle ile tanışıp çay içen Bakırhan'ın nasıl bir programa tabi tutulacağı kararlaştırıldı. Eski Genel Başkan Bakırhan, "Her ayın 13'ünde söz konusu merkeze gideceğim. 2011'in 13 Eylül'üne kadar bu takvim devem edecek. Açıkçası ne konuşacağımızı bilmiyorum. Nasıl bir rehabilitasyon süreci yaşatacaklar? Ben ne yaptığımın, ne konuştuğumun farkındayım. Bilerek ve inanarak yaptığım bir konuşmaydı. Bana söylediklerimin yanlış olduğunu mu anlatacaklar?" diye konuştu.

İLK KEZ BÖYLE BİR CEZA VERİLİYOR
Bu kararın, Refah Partisi eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a verilen ev hapsi ile Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan'a verilen kitap okuma cezasından farklı olduğuna dikkat çeken Tuncer Bakırhan şu yorumu yaptı: "Türkiye'de ilk kez, bir partinin genel başkanlığını yapmış kişiye böyle bir ceza veriliyor. Konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götüreceğim. Ben yüz kızartıcı bir suç mu işledim ki onur kırıcı bir ceza verildi? Karara uymak zorundayım. Aksi takdirde cezaevine gireceğim." Şube yetkilileri de, "CMK'nın 231. maddesinin 8. fıkrası çerçevesinde verilen ceza gereği bir sosyolog kendisiyle düzenli olarak görüşecek. Bakırhan belirlenen takvimi bir kez aksatırsa uyarı cezası alır. İkinci kez tekrarlaması durumunda dosya kapanarak mahkemeye gönderilir" dedi.

IĞDIR'DAKİ KONUŞMASI YÜZÜNDEN...

Halen Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Tuncer Bakırhan'ın ceza almasına neden olan konuşma 7 Ekim 2003 tarihinde yapıldı. Bakırhan, DEHAP Iğdır il binasının açılış törenine katılarak, bir konuşma yaptı. Iğdır Cumhuriyet Savcılığı partinin açılış törenini 'izinsiz gösteri' olarak değerlendirerek dava açtı. Savcılık davaya gerekçe olarak da 'tören için izin alınmamasını' gösterdi. Iğdır 1. Asliye Ceza Mahkemesi, Bakırhan ve Özsular'ı 1'er yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, söz konusu ceza tamamlanıncaya kadar Bakırhan ve Özsular'ın, 'vakıf, dernek, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan yoksun bırakılmasına' da karar verdi. Ancak Yargıtay bu kararı bozdu. Bu kez hâkim, itiraz yolları kapalı olmak şartıyla, 'sanıkların 5 yıl süre ile denetimli serbestliğe tabi tutulmasına, bir yıl süre ile rehberlik hizmetine sunulmasına' karar verdi.