Hükümet ve BDP’nin kritik görüşmesi

Hükümet ile BDP, uzun süredir yapılması planlanan görüşme için biraraya geldi. Yeni bir sayfanın açılması gerektiğini söyleyen Bakan Çiçek, "Sorun kan, gözyaşı dökülmeden çözülebilir" derken, BDP Genel Başkanı Demirtaş, "Barışa katkı sunmaya hazırız. Kanın durması için çaba hacayacağız" açıklamasını yaptı.

Perşembe 23.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 23.09.2010 19:03
ABONE OL
Görüşmeye, Hükümet kanadından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadulah Ergin, BDP tarafından ise Genel Başkan Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ve BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan katıldı.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın da katıldığı görüşme, 1 saat 40 dakika sürdü. TBMM'deki Başbakanlık makamında gerçekleşen görüşmenin ardından, Demirtaş'ın açıklamalarda bulundu. Demirtaş'ın açıklamalarının ardından da Devlet Bakanı Cemil Çiçek konuştu.

"DİYALOG SÜRMELİ"

Geçen hafta yapılması planlanan görüşmenin, Hakkari'deki saldırı nedeniyle bugün gerçekleştiğini belirten BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''siyasi partilerle diyalog içerisinde olabilmek, tartışabilmek, konuşabilmek, görüş alışverişinde bulunabilme süreçlerini çok önemsiyoruz'' dedi.

''Bu görüşme, bütün sorunlarımızı tartışarak, konuşarak, müzakere edilerek çözülebilmesi açısından bir vesile olur. Sadece Hükümetle BDP arasında değil, bütün partiler arasında diyalog sürecinin başlamasına da vesile olur'' diyen Demirtaş, bu nedenle bu görüşmeyi önemsediklerini söyledi.