Cenevre'de başlayan 'özür mesaisi' sürüyor

Cenevre'de İsrail ile diyalogu yürüten Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Başbakan Erdoğan'a bugün, görüşmelere ve karşı tarafın "parametre"lerine dair bilgi verecek

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 08.12.2010 ABONE OL
Türkiye-İsrail arasında Cenevre'de gerçekleştirilen sürpriz görüşmelerde Türk tarafını temsil eden Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun bugün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte diyaloğun ayrıntılarına ilişkin Başbakan Erdoğan'a bilgi vermesi bekleniyor. Bu arada Cenevre'deki görüşmelere zemin hazırlayan telefon trafiğinin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. İsrail'de 2 Aralık'ta çıkan orman yangının ardından iki ülke arasındaki görüşmeleri başlatan telefon Kudüs'ten geldi. Başbakan Benyamin Netanyahu'nun ofisinden Eitan Naeh, Tel Aviv Büyükelçisi olarak atanmasına karşın görevine başlayamayan Kerim Uras'ı aradı. Daha önce uzun süre Türkiye'de görev yapmış olan Naeh, "İki ülke ilişkileri için birşeyler yapılmalı" dedi. Bu sırada İsrail'de çıkan yangına Türkiye söndürme uçağı gönderirken, Netahyahu, Başbakan Erdoğan'ı bizzat arayarak teşekkür etti, "İlişkilerin düzelmesi için bir fırsat yaratacağız" dedi. İşte bu telefonun hemen ardından Netanyahu'nun sağ kolu olarak bilinen Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Uzi Arad, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nu aradı. Arad, iki ülke arasında görüşmelerin başlamasına hazır olduklarını belirtti. Sinirlioğlu teklifi ilettiği Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Başbakan Erdoğan'dan olumlu yanıt alınca, Cenevre'de İsrail'in BM'deki Mavi Marmara Komisyonu Temsilcisi Yosef Ciechanover ile biraraya geldi. Ankara şimdi, Sinirlioğlu'nun dönüşüyle birlikte özür mesaisi yapacak. Sinirlioğlu, Cenevre'deki görüşmelerin ardından doğrudan Atina'ya geçti ve dün akşam saatlerinde Ankara'ya döndü. Sinirlioğlu'nun görüşmeleri bugün, İsrail'in özür parametrelerine ilişkin belgeyle birlikte Başbakan Erdoğan'a sunması bekleniyor. Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan karar vermeden görüşmelerin parametrelerinin açıklanamayacağını belirtirken, açık ve şeffaf bir özrün şart olduğuna işaret etti.

BARAK: BİR FIRSAT ÇIKTI
İsrail tarafından ise sıcak mesajlar gelmaya devam ediyor. İsrail Savunma Bakanı Barak, Knesset'te yaptığı konuşmada Ankara'nın "övgüye değer biçimde hareket ettiği" ni belirterek yangın sırasındaki işbirliğinin iki ülke arasındaki "bağların onarılması için bir fırsat sunduğu"nu söyledi. İsrail'in Haaretz gazetesinde yer alan başyazıda da Türkiye- İsrail ilişkilerine ilişkin "Trajik yangın, İsrail'e imajını iyileştirme ve hatalarını düzeltme şansını verdi" yorumu yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU