Polonya'ya kolay vize

Polonya Başbakanı Tusk'ı kabul eden Erdoğan, iki ülke arasında vizenin kolaşlaştırılması için karar aldıklarını söyledi. Tusk da "Formaliteleri en az indireceğiz" dedi

Perşembe 09.12.2010
Güncelleme: Perşembe 09.12.2010
ABONE OL
Polonya Başbakanı Donald Tusk, Türkiye'nin AB üyeliğinin hem Türkiye hem de AB'nin çıkarına olduğunu söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Tusk, önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi. Daha sonra TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'i ziyaret eden Tusk, Türkiye'yi, AB'ye girişine adım adım yaklaştıran hareketlerin çok sevindirici olduğunu söyledi. Tusk, "Üyeliğin hem Türkiye'nin hem de AB'nin ortak çıkarı olduğunun bilincindeyiz. Polonya'nın dönem başkanlığında sürecin daha yoğun geçeceğine inanıyorum'' diye konuştu. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'nin AB müzakere sürecinde önüne suni olarak çıkarılan engellerin aşılması konusunda daha çok destek beklediklerini söyledi.

RESMİ TÖREN

Polonya Başbakanı Tusk daha sonra Başbakan Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. Tören ve basın pozunun ardından Erdoğan, Başbakan Tusk ile Başbakanlık Merkez Bina'da bir araya geldi. Erdoğan ve Tusk, ikili ve heyetler arası görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Polonyalı bir gazetecinin 1915 olaylarının Türkiye'nin AB üyelik sürecine etkisi olup olmayacağı yönündeki sorusunu Erdoğan, "AB'ye yönelik fasıllar içinde böyle bir fasıl yok. Olmayan faslın cevabı da olmaz" diye yanıtladı. Erdoğan, "Bu konunun adil, bilimsel, kapsayıcı bir şekilde masaya yatırılmasında çok büyük fayda var. Siyasi yaklaşımları doğru bulmuyoruz ve bu konuyu parlamentolarında oylayanların bu konuyu bilmediklerini de ne yazık ki bütün oylamaların yapıldığı yerler gördük, ABD'de de buna dahil olmak üzere" dedi.

VİZE KALKABİLİR
İki ülke arasında vizelerin kolaylaştırılmasını ele aldıklarını belirten Erdoğan, "Vize konusunu etraflıca görüştük. Büyükelçilerimiz görüşecek, bu konuyu daha kolaylaştırıcı hale dönüştürmenin adımlarını atmaya karar verdik. Diğer bazı Avrupa ülkelerine yaptığımız uygulamanın Polonya için de geçerli olacağını ifade ettik" dedi. Polonya ile siyasi ilişkilerin 1414'e dayandığını hatırlatan Erdoğan, "2014'te ilişkilerin başlangıcının 600. yılını kutlayacağız" diye konuştu. Türkiye ve Polonya arasındaki dış ticaret hacminin 2013'te 7 milyar dolara çıkartmayı hedeflediklerini de belirten Erdoğan, 2011'in ikinci yarısında AB dönem başkanlığını üstlenmeye hazırlanan konuk Başbakana "AB'de Polonya'nın Türkiye'ye karşı olumlu tavırlarını bir kenara koymamız mümkün değil" diyerek teşekkür etti. Türkiye ile Polonya arasında vize rejiminin ele alındığını belirten Tusk, ise "vize rejiminin değişmesi, formalitelerin en aza indirilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını" ifade etti. Bu değişimin, AB'nin izin verdiği ölçülerde olacağını kaydeden Tusk, nihai sonucun vizelerin kaldırılması olabileceğini söyledi.