'Balyoz'un devamı çıktı

Gölcük'teki aramada, darbenin sonrası çıktı. Islak imzalı belgelerde darbe sonrası planlar ve sürgüne gidecek komutanların da listesi var

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 10.12.2010 ABONE OL
Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'in talimatı ve gözetiminde Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalarda Kafes ve İrtica ile Mücadele Eylem planlarıyla ilgili yeni belgeler ele geçirildi. Belgeler arasında, askeri darbe sonrasında neler yapılması gerektiğinin yazılı olduğu, ıslak imzalı planların da yer aldığı öne sürüldü. Yeni mühimmat alanlarının tespit edildiği ve pek çok yerde yeni kazı çalışmasının başlayacağı öğrenildi. Asker ve bürokratlara şantaj yaptıkları, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri yabancı istihbarat birimlerine verdikleri iddia edilen çeteye yönelik soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'e önceki gün bir e-posta ihbarı geldi. İhbarda Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde bir odanın zeminindeki özel bölmede çok sayıda askeri bilgi ve dokümanın saklandığı bildirildi. Seçen, askeri makamların gözetiminde Gölcük Donanma Komutanlığı'nda arama yaptı. İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne ait odanın zemini sökülünce herhangi bir bulguya rastlanmadı. Ancak binanın planı incelediğinde ikinci kat koridorundaki bir odada tadilat yapıldığı ortaya çıktı. Cam sökme cihazları ile yer karoları kaldırılınca ortaya özel bir bölme çıktı. Burada savcı Seçen'i ve askeri yetkilileri hayrete düşürecek belgeler bulundu. 10 çuvala doldurulan ve CD, DVD, ses kayıt kasetleri ve belgelerle birlikte gizli kamera düzeneklerine de el konuldu.

DNA İNCELEMESİ BAŞLATILDI

Savcı Seçen ekiplere ilk olarak bulunan belgeler üzerinde DNA incelemesi yapılması talimatını verdi. Jandarma Olay Yeri İnceleme ekipleri, tek bir detayı atlamadan tüm belgeler üzerindeki parmak izi, kıl, saç teli gibi DNA incelemesinde kullanılacak delilleri topladı. DNA incelemesi için delillerin alınmasının ardından bulunan tüm belgeler İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Ekipler bilgisayar tüm belgeleri tek tek çözmek için çalışmaya başladı. Kamuoyu gündemini uzun süre meşgul eden Albay Dursun Çiçek imzalı İrtica ile Mücadele Eylem Planı'na benzer çok sayıda planın ıslak imzalı şekilde özel bölmede saklandığı ortaya çıktı. Belgelerde ilk yapılan incelemeler sonucunda, askeri müdahale için toplumsal olayların organize edilmesi için yapılması gerekenlerin planlandığı, hangi sivil toplum kuruluşunun ne tür eylem yapacağının işaretlendiği ileri sürüldü. Hatta grupların atacağı sloganların dahi belirlendiği bu belgelerde, medyanın nasıl yönlendirileceği detaylı olarak anlatıldığı iddia edildi.

KOMUTANLAR SÜRGÜNE

Donanma Komutanlığı'ndaki aramada, kamuoyunun gündemini uzun süre meşgul eden Kafes ve İrtica ile Mücadele Eylem planlarının devamı niteliğinde olan bir çok belgede bulunduğu iddia edildi. Donanma Komutanlığında yapıldığı iddia edilen seminer dokümanlarında yapılacak askeri darbenin ardından sakıncalı kişilerin nerede, nasıl tutulacağına kadar ayrıntıların da olduğu bildirildi. Belgelerde darbeye karşı oldukları belirtilen komutanların da nereye sürgüne gönderileceğinin detaylı olarak yazıldığı belirtildi. İncelemen belgeler arasında bir krokiye de rastlandı. Bu krokilerin Poyrazköy'deki kazılarda ortaya çıkan lav silahların yerini gösterdiği belirlendi. İkinci krokinin ise Poyrazköy'de yeni bir mühimmatın gömülü olduğunu gösterdiği iddia ediliyor. Aramada 27 adet ses kaseti ele geçirildi. Bu kasetlerin izinsiz yapılan dinlemeler olduğu ileri sürüldü.


BUGÜN NELER OLDU