'Minik bedenler ölüyor'

Bugün Dünya İnsan Hakları Günü. Ancak Ceylan Önkol ve Mehmet Uytun'un ölümleri, üzerinden 1.5 yıl geçmesine karşın aydınlanamadı. Aileleri "Dava bile açılamadı" diyor

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 10.12.2010 ABONE OL
Dünya İnsan Hakları Günü'nde çocukların yaşam ve insan hakları konusunda Türkiye'nin karnesinde kırık notlar var. Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 14 yaşında hayvanlarını otlatırken isabet eden cisimle hayatını kaybeden Ceylan Önkol'un soruşturması üzerinden 1,5 yıl geçmesine karşın halâ sürüyor. Şırnak'ın Cizre ilçesinde polisin attığı gaz bombasından öldüğü iddiası araştırılan 1,5 yaşındaki Mehmet Uytun'la ilgili olayda da bir gelişme yok!

FATURA ÇOCUKLARA

Hayata erken veda eden çocukların avukatı Diyarbakır Barosu'ndan Serdar Çelebi, bölgedeki terör mücadelesinde faturanın masum çocuklara çıktığını söyledi. Ceylan'ın ölümünün halâ soruşturulduğuna dikkat çeken Çelebi, "Mehmet Uytun 18 aylıktı. Ceylan da 14 yaşındaydı. Daha sayamadığımız onlarca çocuk... Bu tür durumlarda nedense soruşturmalar bir türlü bitmez, bir sonuç alamazsınız. Dava açılmaz. Dosyalar kapanır!" diyerek sürece ilişkin umutsuzluğunu dile getirdi. 2000 yılından itibaren resmi olmayan rakamlara göre, 300'ün üzerinde çocuğun, patlama, mayın, seken kurşunlar, mühimmat patlaması gibi nedenlerle öldüğüne dikkat çeken avukat Serdar Çelebi, şunları söyledi: "Bu ülkede, ne zaman çocukların ölümü bir sorun gibi görülürse işte o gün çocuklar ölmez. Şimdi terörle mücadele gerekçesiyle çocukların ölümü sorun gibi görülmüyor. 'Ceylan'ın ölümü terör mücadelesinden daha mı önemli' diye bakılıyor. Bu anlayışın değiştiği gün, çocuklar ölmez."

Baba Önkol: Devlet kapımızı çalmadı
CEYLAN Önkol'un babası Raif Önkol, davayla ilgili hiçbir gelişme olmadığını söyledi ve "Bizim Ceylanımız gitti. Allah kimsenin başına vermesin. Kızım gitti; 5 çocuğum kaldı" dedi. Kızının ölümünden hemen ve daha sonra siyasetten ve devletten bir ziyaret olmadığını anlatan Raif Önkol, "Kimse kapımızı çalmadı. 1.5 yıldır kapımıza gelen olmadı" diye konuştu.

Mehmet yürümeye yeni başlamıştı
Cizre'de 9 Ekim 2009'da göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan olayda evinin balkonunda ölen minik Mehmet'in annesi Kevzer Uytun, şöyle anlatmıştı: "Mehmet yürümeye yeni başlamıştı. Balkondan düşer endişesiyle ben de peşinden gittim. Kucağıma aldım. Eve girmek üzereyken bir cismin çocuğun kafasına vurması ile çocuğun kafası omzuma düştü. Çocuğa isabet eden cisim daha sonra boruya asılı ekmek torbasına düştü. Torbadan dumanlar çıkmaya başladı."

Elindeki tahra ile cismi patlatmış
Ceylan Önkol, 28 Eylül 2009'da Lice Şenlik köyü Paşaçiya mezrasında ölmüştü. Ceylan'ın vücudunun ön tarafı parçalanırken el, ayak ve diz kapaklarının sağlam kalması bilirkişi raporuna "Diz çökerek araziye daha önce atılmış ve patlamadan kalmış 40 mm'lik bomba atar mühimmatına elindeki tahra ile vurarak patlaması neticesinde..." diye yansımıştı.

BUGÜN NELER OLDU