Baykal ve Sav'dan çarşaf liste uyarısı

Kılıçdaroğlu, Baykal ve Sav'dan çarşaf liste çıkarılması önerisini aldı. "Blok liste ayrıştırır, çarşaf liste bütünleştirir" diyen Baykal'a rağmen Kılıçdaroğlu blok listeden vazgeçmedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazar 12.12.2010 ABONE OL
CHP'nin 18 Aralık kurultayı öncesinde gözlerin çevrildiği Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski CHP lideri Deniz Baykal ve eski Genel Sekreter Önder Sav ile görüşmesinden, 'birlik ve beraberlik içinde kurultaya gitme' görüntüsü çıkmadı. Baykal ve Sav "Blok liste ile kurultayda tasfiye yapılmamasını, çarşaf liste çıkarılmasını" istedi, Kılıçdaroğlu "Ben 'delege isterse olur' dedim" diyerek blok liste isteğinden vazgeçmediğini ortaya koydu. Kılıçdaroğlu, ilk görüşmesini Baykal ile yaptı. Kılıçdaroğlu'nun odanın kapısında sıcak bir şekilde karşıladığı Baykal'la görüşmesi 40 dakika sürdü. Türkiye ve dünya gündeminin de konuşulduğu toplantıda Kılıçdaroğlu'nun "Kaygılarınız varmış" dediği Baykal, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın uyarı yazısı sonrası atılan adımların geçersiz olduğunu savunarak, "Yeni tüzük Yargıtay'ın yazısı sonrası uygulanmış mı oldu, nasıl uygulandı? Bu yanlışlığın düzeltilmesi gerekir" dedi. Dikkatlice dinleyen Kılıçdaroğlu, "Düzeltmek mümkün mü" diye sordu. Baykal da, "Bir önerge ile kurultayda bu yapılabilir" yanıtını verdi. Baykal'ın görüşmede Blok liste uyarısı yaptığı ve "Blok liste ayrıştırır, çarşaf liste bütünleştirir. Ayrışma tehlikeli ve sakıncalı olur. Belli bazı gruplar tasfiye tehdidiyle karşı karşıya kalabilir" dediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu da bunun üzerine, "Ben bu kurultaya özgü olarak blok liste yapmak istiyorum. Ancak 'delege isterse çarşaf da olabilir' dedim. Hala böyle düşünüyorum" dedi. Baykal, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, beklediği mutabakatın sağlanamadığını, görüşmenin nezaket ziyaretinden öteye gitmediğini söyledi. Baykal, Kılıçdaroğlu'nun PM listesine alınacaklar konusunda görüş sormamasından yakınarak, kurultayda çarşaf listeyle seçim yapılabilmesi için önerge verilmesi, bunun gizli oylanmasının yerinde olacağını savundu.

SAV'LA GÖRÜŞME

Kılıçdaroğlu, Baykal'dan sonra Sav ile de yaklaşık 40 dakika görüşme yaptı. Sav, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, 18 Aralık Olağanüstü kurultayının "Yersiz bir hesaplaşma, kamplaşma, ayrışma ve ayrıştırma kurultayı olmaması gerektiğini" vurguladı. Sav, Kılıçdaroğlu'nun, liste konusunda ısrarlı ve kararlı olmadığını saptadığını kaydederek, "Eğer kurultay, kendi istenci ve iradesiyle bir yol çizecek olursa, Genel Başkanımızın ona karşı bir duruş sergilemeyeceğini de saptadım" dedi. "Blok listeye karşı mısınız?" sorusuna Sav, "Örgüt tercihlerine açık bir siyasetçiyim. Çarşaf listenin, örgütün daha sempatiyle karşılayacağı bir liste olacağını hep düşünmüşümdür, hep önseçimi yeğlemiş bir siyasetçiyim" yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU