"Demokrasiyi getirdik"

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazar 12.12.2010 12:26 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Demokrasiyi yücelttik, özgürlükleri genişlettik, yıllardır devam eden yasaklara son verdik, inkar politikalarını elimizin tersiyle ittik. Bu sayede kardeşliğimizi güçlendirdik, birliğimizi, bütünlüğümüzü pekiştirdik'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Siirt'teki Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Erdoğan, konuşmasına, 12 Eylül tarihinde yapılan halk oylamasında yüzde 95'i aşkın oy oranıyla ''evet'' dedikleri için Siirtlilere teşekkür ederek başladı.

Siirt'in, yüzde 95 ile Türkiye'de en çok ''evet'' diyen iller arasında yer aldığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ben eminim ki baskılar olmasaydı, Siirtli kardeşimin hür iradesi baskı altına alınmasaydı, Siirt yeni bir rekora imza atabilirdi. Katılım oranı yüzde 51'de kaldı, zira sıkıntılar vardı. Bu bölgede benim vatandaşımın sandığa gitmesini engelleyenler, yüksek oranda 'evet' oyu çıkacağını çok iyi biliyorlardı. Bunu engellemek istediler. 'Hayır' cephesine 'boykot' adı altında, boykot bahanesiyle destek vermek istediler ama işte gördünüz, başaramadılar. Çünkü millet iradesinin önünde durulmaz, değişimin önünde durulmaz çünkü değişim ertelenemez, engellenemez.

Birileri istiyor ki Siirt geri kalsın, birileri istiyor ki Siirt'e yatırım yapılmasın, Siirt'e okul, üniversite, yurt, hastane, yol yapılmasın. Birileri Siirt'te fabrikalar açılmasın, Siirt'in on yıllar boyunca devam etmiş işsizliğine, yoksulluğuna çare bulunmasın istiyor. Yoksulluk devam etsin istiyorlar, istismar sebepleri ortadan kalkmasın istiyorlar. Çünkü oradan besleniyorlar, eğitimsizlikten besleniyorlar, yoksulluktan besleniyorlar.

Biz bu kısır döngüyü kırdık ve kırıyoruz. Biz, bu bölgenin talihini, bu bölgenin çehresini değiştirdik ve değiştiriyoruz.''

-''TÜRKİYE'Yİ BÜYÜTTÜK''-
Türkiye'nin AK Parti hükümetleri döneminde şantiyeye dönüştüğünü belirten Erdoğan, en batıdan en doğuya, en kuzeyden en güneye kadar her yere ulaştıklarını dile getirdi.

Tüm vatandaşlara ellerini uzattıklarını ve her köye, mezraya hizmet ve eserlerle gittiklerini kaydeden Erdoğan, 8 yılda 13 bin 375 kilometre bölünmüş yol ve 460 bin yeni konut inşa ettiklerini, 160 bin derslik açtıklarını, 750 bin bilgisayarı okullara gönderdiklerini, 80 yeni üniversite kurduklarını ifade etti.
Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Türkiye'yi büyüttük, Türkiye'nin itibarını büyüttük, sofradaki ekmeği büyüttük. En önemlisi de demokrasiyi yücelttik, özgürlükleri genişlettik, yıllardır devam eden yasaklara son verdik, inkar politikalarını elimizin tersiyle ittik. Bu sayede kardeşliğimizi güçlendirdik, birliğimizi, bütünlüğümüzü pekiştirdik.
Allah'ın izniyle hep birlikte çok daha fazlasını da yapacağız. Türkiye'yi büyütmeye, Siirt'i büyütmeye devam edeceğiz. İnşallah mevcut sorunları da tek tek çözerek, kararlılıkla yolumuzda ilerleyeceğiz.''

''BÜTÜN PLANLAMALARI YAPTIK, İNŞALLAH BU AY İÇİNDE SİİRT'E ANKARA'DAN TARİFELİ UÇUŞLARI DA BAŞLATIYORUZ''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bütün planlamaları yaptık, inşallah bu ay içinde Siirt'e Ankara'dan tarifeli uçuşları da başlatıyoruz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, bugün yapılan törenle Siirt'te tam 32 farklı tesisin ve yatırımın açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi.
Kamunun ve özel sektörün yatırımlarını bugün resmi olarak açtıklarını ve Siirtlilerin hizmetine sunduklarını kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Siirt'te adalet sarayının yapımına Temmuz 2008'de başlamıştık. 6 milyon liralık bir yatırımla, yaklaşık 2 senede bu adalet sarayını bitirdik, şubat ayında iş tamamlandı ve bugün de resmi olarak açılışını yapıyoruz. 4 katlı, toplam 9 bin metrekare alana sahip bu adalet sarayının Siirt'e hayırlı olmasını diliyorum.

8 yılda, eğitim noktasında Siirt'te rekor düzeyde yatırım yaptık. Biz görevi devraldığımızda, Siirt'te toplam bin 766 derslik vardı. Osmanlı'dan devralınan derslikler, Cumhuriyet döneminde yapılan derslikler, 79 yılda toplam bin 766 derslik. Peki bizim dönemimizde kaç derslik yapıldı? Siirt'te bizim dönemimizde, şu 8 yılda tam bin 222 derslik yapıldı. 79 yılda bin 766, 8 yılda bin 222 derslik...''

-''BİLGİSAYAR OLSA BİLE NUMUNELİKTİ''-
2002 yılında Siirt'te okullarda bilgisayar bulunmadığını anlatan Başbakan Erdoğan, ''olsa bile numunelikti'' dedi. Son 8 yılda Siirt'teki okullara 3 bin 808 bilgisayar gönderdiklerini ve 163 bilişim teknolojisi sınıfı kurduklarını bildiren Erdoğan, şimdi Fatih Projesi'ni başlattıklarını ifade etti.

8 yılda Siirt'teki öğrencilere 6,5 milyon adet ders kitabını ücretsiz dağıttıklarını kaydeden Erdoğan, 2007 yılında Siirt Üniversitesini kurduklarını, şu anda 3 fakülte, 2 enstitü ve 3 meslek yüksekokuluyla Siirt Üniversitesinin hızla geliştiğini ve büyüdüğünü dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
''Bugün de yeni okullarımızın resmi açılışını yapıyoruz. Pervari'de İMKB Lisesi'ni, Eruh'ta İMKB Yatılı Bölge Okulu'nu, Merkez'de ve Kurtalan'da 3 anaokulunu, Kurtalan'da bir ilköğretim okulunu Siirtli kardeşlerimize kazandırıyoruz. Merkez'de bir mesleki eğitim merkezini, bir öğrenci yurdunu, Eruh'ta bir spor salonunu, Baykan'da bir spor tesisini yine buradan, bu toplu açılış töreniyle Siirt'in hizmetine sunuyoruz.

Siirt'te KÖYDES kapsamında, son iki yılda 352 kilometre yol inşa ettik, 87 köyümüzü ve mezramızı yola kavuşturduk, 70 birimde içmesuyu sorununu çözdük. 22 milyon liralık yatırımla gerçekleştirdiğimiz bu hizmetlerin de açılışını buradan yapıyoruz.

Siirt'te özel sektörümüz de önemli yatırımlar gerçekleştirdi. Siirt, kendi zenginliğini, kendi değerlerini artık işlemeye, bunları Türkiye'ye, dünyaya ulaştırmaya başladı. Siirt merkezde, Baykan'da, Eruh'ta, Kurtalan'da, Siirt'in dünyaca ünlü fıstığı, sütü, tereyağı işleniyor, gıda ürünleri paketleniyor, bu bereketli toprakların ürünleri artık Türkiye pazarında, dünya pazarında alıcı buluyor.''
Özel sektör yatırımları sayesinde, Siirt'te 200'den fazla kişinin istihdam edildiğini kaydeden Erdoğan, Siirt'te tarifeli uçak seferleri için hazırlık çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Başbakan Erdoğan, ''Bütün planlamaları yaptık, inşallah bu ay içinde Siirt'e Ankara'dan tarifeli uçuşları da başlatıyoruz'' dedi.

Özel sektöre, Siirt'e yaptıkları bu önemli yatırımlardan dolayı şükranlarını sunan Erdoğan, 32 yatırımın Siirt'te hayırlı olmasını diledi.

''OYNANAN OYUNLARI ÇOK İYİ TAKİP ETMENİZİ, OYNANAN OYUNLARIN HEDEFİNİ, NİYETİNİ,
GAYESİNİ ÇOK İYİ ANLAMANIZI SİZLERDEN RİCA EDİYORUM''
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Dün, çetelerle, kirli senaryolarla, kirli tezgahlarla kardeşliğimizi bozmaya çalışanlar, bugün de boş durmuyor, bugün de çeşitli provokasyonlarla süreci bulandırmaya çalışıyorlar. Oynanan oyunları çok iyi takip etmenizi, oynanan oyunların hedefini, niyetini, gayesini çok iyi anlamanızı sizlerden rica ediyorum'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Siirt'in, tarih boyunca ilime yön vermiş, tarihe silinmeyecek izler bırakmış bir şehir olduğunu, derin kökleri, zengin bir kültürü, toprağı bereketli, insanı mert olan Siirt'in, bugün yeniden ayağa kalktığını ve geleceğe umutla baktığını söyledi.

Erdoğan, ''2003 yılında sizler 'yiğit, düştüğü yerden kalkar' dediniz. 2003 yılında sizler, bu kardeşinize, eniştenize sahip çıktınız. Biz de çok şükür Siirt'e mahcup olmadık, Siirt karşısında yüzümüzü yere eğmedik. Nasıl ki Siirt bizim her zaman yanımızda olduysa, biz de Siirt'in her zaman yanında olduk, oluyoruz'' diye konuştu.

''Acılarla, dertlerle büyüdüklerini, her türlü engellemeye, her türlü tehdide göğüs gererek, sabrederek bugünlere ulaştıklarını'' anlatan Erdoğan, hiçbir zaman pes etmediklerini, umutsuzluğa kapılmadıklarını belirtti.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Aynı İbrahim Hakkı Hazretleri gibi 'Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler' dedik ve kararlılıkla yolumuza devam ettik. Şundan emin olunuz: Bugün Türkiye için ne yapıyorsak, onu samimiyetle yapıyor, ihlasla yapıyor, inanarak yapıyoruz. Biz kardeşliği her şeyin üzerinde tutuyor, bu ülkenin kardeşlik üzerinde büyüyeceğine, yükseleceğine, kalkınacağına yürekten inanıyoruz. Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle bir olacağız, beraber olacağız, kavmiyetçilik yapmayacağız, yaratılanı Yaradan'dan ötürü seveceğiz.''

Siirt'e yaptıkları yatırımları anlatan Erdoğan, ''Artık üreten, ürettiğini satan, istihdamını, yatırımlarını artıran, GAP ve DAP ile dünyanın tarım konusunda önemli şehirlerinden biri olmaya hazırlanan bir Siirt var'' dedi.

-''HAZIMSIZLAR VAR''-
Bazılarının bu gelişmelerden rahatsız olduğunu, gelişmeleri hazmedemeyen, bu yatırımları engellemek için her yola başvuran ''hazımsızlar'' bulunduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

''Dün, çetelerle, kirli senaryolarla, kirli tezgahlarla kardeşliğimizi bozmaya çalışanlar, bugün de boş durmuyor, bugün de çeşitli provokasyonlarla süreci bulandırmaya çalışıyorlar. Ben Siirtli kardeşlerimden her zaman uyanık olmalarını rica ediyorum. Oynanan oyunları çok iyi takip etmenizi, oynanan oyunların hedefini, niyetini, gayesini çok iyi anlamanızı sizlerden rica ediyorum. Bir yandan Türkiye'nin uluslararası gücü üzerinde, bir yandan da kardeşliğimiz üzerinde kirli planlar yapanlara karşı sağduyulu olmanızı sizlerden istiyorum. Türkiye'nin büyümesi, güçlenmesi, yeryüzünde hakkı ve hukuku savunması, insanlığı, vicdanı savunması elbette birilerinin işine gelmiyor. Aynı şekilde, kardeşliğimizin güçlenmesi, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesi de birilerini ciddi şekilde rahatsız ediyor. Biz bu tehditlere, tahriklere aldanmadan yolumuza devam edeceğiz.''

Erdoğan, yola çıkarken ''aldatan olmayacağız ama aynı zamanda aldanan da olmayacağız'' dediklerini belirterek, ''Birileri bizi tuzaklara çekmek istedi, onlara aldanmadık. Birileri bizi tezgaha çekmeye yeltendi, onlara aldanmadık, kirli senaryolarda bize biçilen rolleri kabul etmedik. 60'larda, 70'lerde, 80'lerde sahneye konulan bayat tahrikleri her fırsatta tekrarlamak istediler, hiçbirine boyun eğmedik. Bugün de Allah'ın izniyle aldanmayacak, kirli tuzaklara düşmeyecek, çirkin tahriklere gelmeyeceğiz'' diye konuştu.

-''ÜZERİMİZDE MİLLETİN EMANETİ VAR''-
İktidar olmak için her yolu mübah görenlerden olmadıklarını, siyaseti ilkelerle, dürüstlük zemininde yaptıklarını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bizim üzerimizde milletin emaneti var, bizim üzerimizde yetimin hakkı var. İşte bu hassasiyetle biz siyaset yapıyoruz. Üç beş oy hırsıyla, sokak eylemlerini teşvik eden, illegal örgütlerin sırtını okşayan fırsatçılarla beraber olmak bizim kitabımızda yok. Bizim aramızda fark var; biz yapmanın, inşa etmenin, imar etmenin mücadelesi içindeyiz, görüyorsunuz, onlar yıkmanın, tahrip etmenin, bozmanın mücadelesi içindeler. İşte Siirtli kardeşimin tüm bu oyunları görmesini, bu oyunları bozma noktasında bizden desteğini esirgememesini rica ediyorum. Sizin desteğiniz bizimle oldukça, sizin hayır dualarınız bizimle oldukça, inşallah her engeli aşacak, her hedefimizi tutturacak ve çok daha güzel günlere inşallah hep birlikte ulaşacağız.''

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve milletvekilleri ile kurdele keserek tesislerin toplu açılışını yaptı.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, karayolu ile Batman'dan Siirt'e gelirken, özel sektöre ait bir süt ve süt ürünleri fabrikasının da açılışını yaptı. Açılış sonrasında Siirt milletvekilleri anons edildiği sırada alandaki vatandaşlar protesto etti.BUGÜN NELER OLDU