Hangi şehrin suyu içilir?

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Türkiye'de suyunda arsenik problemi kalmış bir il söyleyin derseniz, o da Van'dır'' dedi.

Pazar 12.12.2010 09:59
Güncelleme: Pazar 12.12.2010 11:14
ABONE OL
Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) salonunda düzenlenen ve yaklaşık dört saat süren ''Van İli Sağlık Hizmetleri Değerlendirme'' toplantısı sonunda gazetecilere açıklama yapan Akdağ, sekiz yıl öncesi ile kıyaslandığında sağlık alanında Van'da hayal edilemeyecek bir noktaya ulaştıklarını belirterek, dibe vurmuş bir sağlık hizmet yapısından bugünkü seviyeye geldiklerini söyledi.

Toplantıda, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi ile ortak çalışma kararı aldıklarını vurgulayan Akdağ, kentte yeni yapılan bölge hastanesinin hizmete girmesiyle ortaklığın şekilleneceğini ifade etti.
Akdağ, Van'daki hastanelerin acil servislerinde büyük bir yığılma olduğunu, bunun da acil servislerin yükünü artırdığını bildirerek, ''Vanlı kardeşlerimden isteğim aciller yerine aile hekimlerini kullanmasıdır. Aksi takdirde acil servislerin yükünü artırıyoruz ve buralardaki hizmet kalitesini azaltmış oluyoruz. Sağlık alanında ekipman ve personel açısından yapmış olduğumuz yatırımlarla eksiklikleri büyük ölçüde giderdik. Bu bölgedeki halkımız 2002'lerde ne yapıyordu çok merak ediyorum. Bir anlamda bölge ölüme terk edilmiş durumdaydı'' dedi.

Kentte büyük ölçüde su problemi yaşandığına dikkati çeken Akdağ, şunları söyledi:

''Van'da hem arsenik hem de su temizliği açısından önemli bir problem var. Özellikle arsenik açısından il merkezinde, diğer konularda ise bazı ilçelerde önemli problemler yaşanıyor. Bu problem yeni değil, uzun zamandır bilinen bir problem ve Sağlık Bakanlığı bu hususta belediyelere her türlü desteği vermektedir. Çevre Bakanlığımız da Devlet Su İşleri ile her türlü desteği vermeye hazırdır. Ama belediyelerin bu işi önemsemesi gerekir. Arsenik belki kısa sürede bir şey yapmıyor ama uzun sürede etkilerinin olabileceğini biliyoruz. (Türkiye'de suyunda arsenik problemi kalmış bir il söyleyin) derseniz, o da Van'dır. O zaman belediyeler de mutlaka üzerine düşen görevi yapacak, biz de onlara destek olacağız.''

Toplantıya Van Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Van milletvekilleri İkram Dinçer, Kerem Altun, Kayhan Türkmenoğlu, Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerin genel müdürleri ve daire başkanları ile il merkezi ve ilçelerdeki sağlık kuruluşlarının idarecileri katıldı.