Alevilik din dersine giriyor

Devlet Bakanı Çelik, Alevilerin talepleri doğrultusunda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin müfredatının değişeceğini ve yeni müfredatın 2011-2012'de yürürlüğe gireceğini açıkladı

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 14.12.2010 ABONE OL
Alevilik, 2011-2012 eğitim öğretim yılından itibaren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredatına girecek. 2011-2012 eğitim öğretim yılında ilköğretim 4'üncü sınıftan itibaren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredatına Alevilik ile ilgili bilgiler de konulacak. Devlet Bakanı Faruk Çelik, "Alevi vatandaşlarımız kendi kökleri, referans ve ritüelleri ile sağlıklı bir irtibat kurmakta bir hayli güçlük çekmektedir. Bu dersler, bunu sağlayacak" dedi. Bakan Çelik, hazırlanan yeni müfredat taslağına son şeklini vermek üzere Alevi Çalıştayı üyeleri ile Bilkent Otel'de toplantı gerçekleştirdi. Hüseyin Hatemi, Oral Çalışlar, Fermani Altun, Miyase İlknur gibi 50'ye yakın katılımcının hazır bulunduğu toplantı öncesinde konuşma yapan Çelik, sözlerine Muharrem ayının önemini ve Hz. Hüseyin ile Kerbela şehitlerini anarak başladı. Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Alevi Çalıştayı kapsamında Alevi vatandaşlarımızın belli başlı problemleri, talepleri tüm detayları ile birlikte ele alınmıştı. Tüm bunları kamuoyunun önünde gerçekleştirdik. Gizlimiz saklımız olmadı. Ayak oyunlarına, fırsatçı yaklaşımlara mahal vermedik. Artık hepimiz biliyoruz ki Alevi vatandaşlarımız kendi kökleri, referans ve ritüelleri ile sağlıklı bir irtibat kurmakta bir hayli güçlük çekmektedir. Bu durumu besleyen şartların anlaşılır nedenleri olsa bile bütün bu sorunlarla yaşamayı kabul edip onaylamak mümkün değildir. Bunu kabul etmek her şeyden önce insan haklarının ihlal edilmesi anlamına gelir. Bunu onaylamak kadim bir kültürün tarihten silinmesi, yok edilmesine fırsat vermek ya da buna bir şekilde göz yummaktır." .

"TALİM TERBİYE'YE GİDECEK"
Çelik, çalıştaylarda Madımak Oteli'nin kamulaştırılması ve din kültürü derslerinin yeniden düzenlenmesinin ön plana çıktığını hatırlattı. Madımak'ın kamulaştırıldığını, valiliğe teslim edildiğini hatırlatan Çelik, din dersi sorununun da çözüleceğini dile getirdi. Çelik, şöyle konuştu: "Aleviliğin yeni kuşaklara öğretilmesi, belli başlı ilke ve yöntemlerin belirlenmesi konusunda ne yazık ki ihmal var bunları gidermek için alevi kardeşlerimizin kaygılarını, eleştiri ve itirazlarını gidermek zorundayız. Alevi sorununun çözümüne hiçbir zaman bu kadar yakın olunmadı. Çalıştayda Alevi uzmanlar tarafından hazırlanan müfredat önerisi ile ders kitaplarında yer alacak dersler konuşulacak. Sonraki aşamada metin Talim Terbiye Kurulu'na sevk edilecek. 2011-2012 eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi için gerekli çalışmalar sonuçlanmak üzere yeni müfredat yürürlüğe girecek."

"HERKESE EŞİT MESAFEDEYİZ"
Konuşmasının ardından sorulara da yanıt veren Çelik, bazı Alevi gruplarının toplantıya katılmaması ile ilgili, "Çalıştay süresince bütün kardeşlerimizi davet ettik. Katılmama eğilimde olanları zorla getirecek değiliz. Kapımız herkese açık. Süreci de başından itibaren deklare ettik. Ön yargılı davrananlar olacağını söylemiştik onlara da saygı duyuyoruz ama konu hassas ve önemli bir konu. Kimseye bir adım uzak veya yakın değiliz, herkese eşit mesafedeyiz" dedi. Ankara'da dün yapılan çalıştayda, din eğitim ve öğretiminin ayrışması konusunda duruldu. Din eğitimi dersinde uygulamalı pratiklerin nasıl yapılacağı belirlenmeye çalışıldı.

130 SAYFA EK YAPILACAK

Toplam 130 sayfalık bilgi, şu anda okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarına eklenecek. Dersler, ilköğretim 4'üncü sınıftan mezuniyete kadar verilecek. Her konu başlığında ayrıntılı olarak Alevilik mezhebi, Hazreti Ali ve Alevilik ile ilgili önemli şahsiyetlerden alıntılar kitaplarda yer alacak.

BUGÜN NELER OLDU