Ayıp etmişler sana 'gözüm'

Ahmet Kaya'nın 1994'te Almanya'da katıldığı konserde arkasında olduğu iddia edilen harita ve Apo posterinin gerçekte olmadığı ortaya çıktı. Montaj iddiaları kanıtlandı

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 14.12.2010 ABONE OL
Sanatçı Ahmet Kaya'nın DGM'de yargılanmasına ve yurtdışına gitmesine neden olan Berlin konserinin kayıtları 17 yıl sonra bir belgeselde gün yüzüne çıktı. Hürriyet gazetesinin 14 Şubat 1999 tarihli manşetinde yer alan "Ayıp Ettin Gözüm" başlıklı haberde, Ahmet Kaya'nın Berlin'de katıldığı bir konserde Kürdistan haritası ve haritanın üst kısmında yer alan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafı önünde bir konuşma yaptığı belirtilerek, Kaya'nın, "Orkestra ile gelmedim. Gelseydim bu konser 20-25 bin marka mal olurdu. Dağdaki adamın paraya ihtiyacı var" şeklinde sözler sarf ettiği iddia edilmişti.

DGM'DE YARGILANDI

Haber üzerine hakkında İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM)'nde, 'PKK'ya yardım ve yataklık yapmak suçlamasıyla dava açılan Ahmet Kaya, bir süre sonra yurtdışına çıkmak zorunda kalmış ve yargılama sonunda 3 yıl 9 ay hapis cezasına mahkûm edilmişti. İlk kez ortaya çıkan görüntülerde Kaya'nın, seslendirdiği şarkıların arasında iddia edildiği gibi "Dağdaki adamın paraya ihtiyacı var" şeklinde bir cümle kurmadığı ve terörist başı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının yer almadığı görülüyor. Aleyhinde açılan davalar nedeniyle Almanya'da yaşayan Yazar-Yönetmen Hayri Avgar, Ahmet Kaya'nın sürgün yıllarını anlatan "Yağmurlu Ülkenin Sürgünü" adlı belgesel çalışmasında çokça tartışılan Berlin konseri görüntülerini kullandı. Avgar, "Hürriyet gazetesinin kullandığı fotoğraf siyah-beyaz. Bu bilinçli olarak yapılmıştır. Çünkü o geceki video görüntüleri renklidir. Hürriyet gazetesi, "Fotoğrafın Öyküsü" başlıklı notunda fotoğrafı video görüntüsünden aldığını belirtiyor. Fotoğraf ile oynandığını en azından Öcalan'ın fotoğrafını montajlandığını anlayabiliyoruz. Aksi olmuş olsaydı fotoğrafı renkli olarak yayınlayabilirlerdi" dedi.

"YÜZDE 500 MONTAJ"
Basında yer alan iddiaların gerçeklerle çeliştiğini öne süren Avgar, "Eğer o fotoğraf görüntüden alınmışsa, yüzde 500 montaj. Çünkü arşivimde olan üç saatlik konser görüntüsünde çekim açılarından o fotoğraftaki gibi bir pozisyon gözükmüyor. O dönem Ahmet Kaya'ya bir komplo kuruldu. O gün 'Ayıp Ettin Gözüm' başlığını atanlar asıl ayıbı kendileri işlediler" diye konuştu. Geceyi PKK'nın organize etmediğini iddia eden Avgar, şöyle devam etti: "Geceyi Berlin Demokratik Esnaflar Birliği düzenlemiştir. 29 Ocak 1994'te düzenlenmiştir bu gece. Gecenin anlam ve önemi 1938 yılında Dersim isyanına öncülük eden ve Elazığ'da idam edilen Seyid Rıza'yı anma gecesidir. Maalesef Hürriyet gazetesinin yayınlamış olduğu haber ve fotoğraf, mahkemeye delil olarak sunuldu. Bu sayede Ahmet Kaya 3 yıl 9 ay hapis cezası aldı."

İŞTE O KONUŞMA
"Artık büyük orkestralar taşıyoruz arkadaşlar biliyorsunuz. Onlar büyük paralar istiyor. Örneğin Almanya bir orkestrayı getirmek için, adam bir kere konser başına 8 bin mark para istiyor. Bunların yol parası, uçak parası, gidişleri gelişleri masrafları oldukça yüklü. Bunları karşılamak elbette o kadar zor değil; ama biz karınca kararınca şuradan gelen tek bir bilet parasının Türkiye Kürdistan'ındaki insanlara ne kadar katkıda bulunacağına inandığım için, ben abartmasız bu insanların buraya gelmelerinin gerekli olmadığını düşündüm."

BUGÜN NELER OLDU