Hızlı treni Başbakan test edecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Konya arasını 1 saat 15 dakikaya indirecek Yüksek Hızlı Tren'i test edecek.

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 15.12.2010 17:41 ABONE OL
Test sürüşü 17 Aralık 2010'da Konya Garı'dan Şeb-i Arus günü başlayacak. Testin yapılacağı trene de Piri Reis adı verildi. Yol denemelerine Konya Pınarbaşı şantiyesinde başlayan Yüksek Hızlı Tren'i Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman tanıttı.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın da hazır bulunduğu programda konuşan Yıldırım, 17 Aralık'ta saat 16.45'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iştirakiyle hattın test sürüşlerine resmen başlanacağını söyledi.

"GİT GEL KONYA 2 SAAT 30 DAKİKA"

Test trenine bir ad verilmesi gerektiğini kaydeden Binali Yıldırım, bunun için 14. asırda dünyanın haritasını yapan, 3 denizi Türk gölü haline getiren Piri Reis'in adını seçtiklerini kaydetti. Piri Reis treninin 17 Aralık'ta Konya Garı'ndan test sürüşlerine başlayacağını dile getiren Yıldırım, "Şeb-i Arus'dan düğün gününden bir hediye olacak. Bu projede görev alan tüm teknik elemanları emeği geçen herkesi kutluyorum. Konya git gel 6 saatten kurtulması lazımdı. Artık Konya git gel 2,5 saat olacak. 1 saat 15 dakikada Konya Ankara arası seyahat yapılacak. Mevlana'nın gel gel çağrısına kulak veren herkes Yüksek Hızlı Tren ile Konya'ya gelecektir." dedi.

BUGÜN NELER OLDU