"Mazeretim var Silivri'deyim"

Balyoz davasının ilk duruşmasına bir nolu sanık eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile eski kuvvet komutanları emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ve emekli Oramiral Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu 195 sanık katıldı

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 17.12.2010 ABONE OL
Balyoz Darbe Planı iddialarına ilişkin 60'ı general ve amiral 195 sanığın yargılanmasına Silivri'de dün başladı. Genelkurmay, aralarında 30 generalin de olduğu 102 muvazzaf subaya hafta sonu hariç her gün yapılması öngörülen duruşma planına göre "mazeret" izni verdi. Duruşmaya rahatsızlığı nedeniyle katılmayan emekli Orgeneral Ergin Saygun, emekli Tümgeneral Mustafa Kemal Tutkun, başka suçtan tutuklu Albay Cemal Temizöz ile birlikte 6 kişi katılmadı. 190 sanık duruşmada hazır bulundu. Kimlik bilgilerinin karışıklığı nedeniyle Recep Yavuz hakkında dava açılmamış sayıldığı için sanık sayısı 195'e düştü.

195 SANIK KATILDI
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya bir numaralı sanık Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütcü, Süha Tanyeri, Milli Savunma Bakanlığı'nca açığa alınan Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, İçişleri Bakanlığı'nca açığa alınan Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ile "İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasının tutuklu sanığı Albay Dursun Çiçek, "Ergenekon'' davalarında tutuklu yargılanan Mehmet Fikri Karadağ ve Albay Cengiz Köylü de katıldı.

ÇİÇEK'E MİLLİ SANIK UYARISI
Önceki gün görevlendirilen Hâkim Ömer Diken'in başkanlık yaptığı mahkeme heyetinde, üye hâkimler Davut Bedir, Murat Üründü ve Ali Efendi Peksak yer aldı. İddia makamını ise özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş temsil etti. Duruşmada ses ve görüntü kaydı yapıldı. İlk sıraya Ergenekon tutuklusu Albay Dursun Çiçek, Albay Cengiz Köylü ile emekli Kurmay Albay Mehmet Fikri Karadağ oturdu. Ondan sonraki sanıklar iddianame sırasına göre oturdu. Duruşma başlamadan önce Dursun Çiçek, sanıkların bulunduğu bölümü dolaşıp tokalaştı. Sanık yoklaması yapılırken ilk ismi okunan Kurmay Albay Dursun Çiçek, "Son dönemlerin milli sanığı Dursun Çiçek" diyerek kendisini tanıttı. Mahkeme başkanı Ömer Diken ise "Sadece isimlerinizi söyleyin" diyerek Çiçek'i uyardı. Tümgeneral Ahmet Yavuz'un avukatı Duygun Yarsuvat, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti'ni oluşturan Hâkim Davut Bedir, Ali Efendi Peksak ve Hâkim Murat Üründü hakkında, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'ne tazminat davası açtığı için "hasım olduklarını", bu nedenle bu üyeleri reddettiklerini söyledi. Ergenekon tutuklusu Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek de söz alarak, "Eksikliklere rağmen iddianameyi kabul eden ve hukuka, CMK'ya aykırı olarak yakalama kararları çıkaran mahkeme üyelerini ben de reddediyorum" dedi. Duruşma, reddi hâkim taleplerinin değerlendirilmesi için 28 Adalık Salı gününe ertelendi. Reddi hakim talebini 11. Ağır Ceza Mahkemesi karara bağlayacak.

'TSK YARGILANIYOR'
Duruşmada söz alan Çetin Doğan "Bu davada hedef TSK'dır. Ayrıca TSK personelinin hazırladığı bilirkişi raporları da vardır. Biz de bu raporlarla ilgili savunma yapacağız. Bu nedenle TSK'nın da Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın da bu davaya gözlemci ve müdahil olarak katılması gerekir" dedi.

ÖZDEN ÖRNEK
Balyoz davasının önemli sanıklarından eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, koruma aracıyla geldi.

İBRAHİM FIRTINA
Silivri'de başlayan davanın üst düzey rütbeli sanıklarından biri de eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına.

GENEL SEKRETER
Balyoz davasının ilk duruşmasına katılan eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri emekli orgeneral Şükrü Sarıışık.

MUVAZZAFLAR
Davada adları geçen ve hâlâ görev başındaki general, amiral ve subaylar Silivri'ye minibüslerle topluca geldi.

ÖNLEMLER
Sanıklar geniş güvenlik önlemleri altında salona girdi.


BUGÜN NELER OLDU