Mevlana buluşması

Konya'da dün Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kılıkçdaroğlu Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen Şeb-i Arus törenini birlikte izlediler. İki lider, törende sıcak görüntüler sergiledi

  1. Haberler
  2. Gündem
Cumartesi 18.12.2010 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bütçe görüşmelerinde başlayan gerilime Şeb-i Arus molası verdi. İki lider, Hz. Mevlana'nın vuslata kavuşmasının 737. yıl dönümü olan Şeb-i Arus törenlerinde tokalaştı. Konuşmaları bittikten sonra da iki lider selamlaşarak sıcak görüntülerini sürdürdü. Törenin yapıldığı salona ilk olarak Başbakan Tayyip Erdoğan girdi. Her iki lider de salonu dolduran konuklar tarafından alkışlarla karşılandı. Kılıçdaroğlu, salona girdikten sonra Başbakan Erdoğan'ın yanına gitti. İki liderin sıcak tokalaşmasının ardından Kılıçdaroğlu kendisine ayrılan koltuğa yöneldi. CHP lideri Kılıçdaroğlu daha sonra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile de tokalaştı. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu törenleri ayrı yerlerden takip etti. Başbakan, töreni kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte izledi.

MEVLANA'DAN ALINTILAR

Başbakan Erdoğan, sözlerine Farsça besmeleyle başladı. Konuşmasında birlik vurgusu yapan ve "Hiçbir güç, hiçbir fitne bu kardeşlik iklimini bozmaya muktedir olamayacaktır" diyen Erdoğan "Kemikleşmiş önyargıları, asabiyeti, öfkeyi, kini sevgisizliği bir kenara bırakalım. Kimsenin kalbini kırmayalım, herkesin mutluluğunu, iyiliğini dileyelim" dedi. Erdoğan "Yalan ve iftirayı hırs ve tamahı elinizin tersiyle itmek, işte asıl iktidar, asıl güç budur" diye konuştu. CHP lideri Kılıçdaroğlu da konuşmasında Mevlana'nın yöneticilerin halka yakın olmasını istediğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, "Ey yönetici senin yükün adalettir. Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına nasıl reva görürsün. Size ne diyeyim, çoban ol demişler kurt oluyorsunuz, Bekçilik et demişler, hırsızlığa kalkışıyorsunuz" diyerek Mevlana'dan alıntılar yaptı. Törende Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e arka sıralardan yer ayrıldığını fark eden Başbakan Erdoğan, Görmez'i yanına çağırarak, hemen arkasındaki koltuğu oturmasını sağlayarak, protokol sıkıntısını da çözdü.

BUGÜN NELER OLDU