Kılıçdaroğlu'na blok liste desteği

CHP'de genel seçimler öncesi yeni Parti Meclisi'nin şekilleneceği kritik kurultay bugün toplanıyor. Genel Başkan Kılıçdaroğlu dün görüştüğü il başkanlarından, blok liste konusunda tam yetki aldı

  1. Haberler
  2. Gündem
Cumartesi 18.12.2010 ABONE OL
CHP'de bugün yapılacak kurultay öncesinde il başkanlarından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na blok liste de dahil olmak üzere tam destek geldi. Doğum gününü il başkanlarıyla kutlayan Kılıçdaroğlu, genel seçimlerde başarısız olması halinde Genel Başkanlıktan ayrılacağını yinelerken, il başkanlarına "Gününüzün yarısını meyhanelerde geçirmeyin. Tabi ki bazı davetler olabilir. Bu tür davetlere ben de katılıyorum. Bir kadeh bir şey ben de içiyorum. Ama sürekli oralarda oturmayın. Halkla birlikte olun çalışın" diye seslendi. CHP Genel Merkezi'nde yapılan il başkanları toplantısı 1.5 saat sürdü. 40 civarında il başkanının söz aldığı toplantıda, Kılıçdaroğlu'na blok liste konusunda tam yetki verildi. Bazı il başkanları önseçim yapılacak illerin biran önce açıklanmasını isterken, bazıları da belediye ve örgüt arasındaki sıkıntılardan yakındı. Toplantıda il başkanlarına PM'de görmek istedikleri isimleri yazdıkları bir anket de uygulandı. İl başkanlarından halkla iç içe olarak çalışmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, "Gününüzün yarısını meyhanelerde geçirmeyin. Tabii ki davetlere ben de katılıyorum. Bir kadeh bir şey ben de içiyorum. Ama sürekli oralarda oturmayın. Halkla birlikte olun çalışın. Din adamlarıyla barışık olun, cami cemaatiyle ilişkiniz iyi olsun" diye uyardı. Toplantı bitiminde Trabzon İl Başkanı Volkan Canalioğlu'nun 62 yaşına giren Kılıçdaroğlu'nun yaş günün kutladığı öğrenildi. Toplantı sonrasında açıklama yapan İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, il başkanlarının Genel Başkan'a tam destek verdiğini açıkladı. Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun divan başkanı olması için öneride bulunulması kararı alındı. Kılıçdaroğlu'nun kurultay konuşmasında "10 temel sorun, 10 cevap" başlığı altında ülkenin yakıcı sorunlarını değerlendireceği, 'yeni bir hayat' vaadinde bulunacağı belirtiliyor. CHP liderinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu için de "Ne etnik, ne dini temelli politika" vurgusu ile "3'üncü yol" seçeneğini gündeme getireceği ifade edildi. Bu arada kurultal öncesi partide bir ilk yaşandı ve 80 kişilik PM üyeliği için 2 binin üzerinde aday çıktı.

GÖZLER BAYKAL VE SAV'DA
Öte yandan kurultay öncesi, eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın 'çarşaf liste olmalı' talebiyle başlayan tartışma sürüyor. Kılıçdaroğlu'nun, "PM'yi ben seçeceğim" sözlerinin hem Baykal hem de eski Genel Sekreter Önder Sav cephesinde, 'hayal kırıklığı' yarattığı belirtiliyor. Sav cephesi sessiz kalırken, Baykal'ın ise kurultayda 'kılıçları çekerek hesaplaşmak' niyetinde olduğu öne sürülüyor. Yine iddialara göre, Sav ise bu hesaplaşmayı 2011 seçimlerinden sonraya bırakma eğiliminde.

BUGÜN NELER OLDU