"Seçime itiraz edildi"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15. Olağanüstü Kurultayda yapılan Parti Meclisi seçimine itiraz edildiğini, sonuçla ilgili kararı yargının vereceğini söyledi.

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazar 19.12.2010 09:57 ABONE OL
CHP'nin 15. Olağanüstü Kurultayı, Parti Meclisi'nin (PM) belirlenmesinin ardından sona erdi. Ancak kadın kotası ile ilgili itirazlar, partinin ikinci ismi olarak gösterilen Gürsel Tekin'in PM üyeliğini tehlikeye attı.

Ankara Spor Salonu'ndaki kurultayda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun blok listesi, delegeler tarafından kabul gördü. Ancak kurultayda parti tüzüğünde yer alan kadın kotası tartışmalara neden oldu. Yüzde 25'lik kadın kotasına erişilmediği iddiaları ortaya atıldı. Kotanın, 68 kişilik blok listede ve 12 üyenin seçildiği 18 kişilik Bilim Yönetim ve Kültür Platformu listesinde ayrı ayrı uygulanması gerektiği iddiasıyla itirazda bulunulduğu belirtildi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, konu ile ilgili sorular üzerine ''PM belirlendi. Kesinleşmesi için itiraz süresinin dolması lazım. Bazı arkadaşlarımız itiraz etmişler. Hukuk devletiyiz, itiraz edilebilir. Sonuçta yargıçlar karar verir. Biz de yargı kararlarına saygı duyarız'' dedi.

İddiaların ilçe seçim kurulu tarafından kabul görmesi durumunda seçimlerde en az oyu olan partinin ikinci ismi Gürsel Tekin'in PM dışında kalabileceği ifade edildi. Kılıçdaroğlu, bu konu ile ilgili ise, ''Ben yargıç değilim. Ona yargıçlar karar verir. Bizim PM listemizde kadın kotası yüzde 25'in üzerinde. Organ olarak baktığınız zaman bunu görürsünüz'' ifadelerini kullandı.

Gürsel Tekin ise, konu ile ilgili sorular üzerine, bir sıkıntının olmadığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU