Başbakan'dan otelcilere fırça

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 20.12.2010 14:25 ABONE OL
Doğu ve Güneydoğu'daki illerdeki otel azlığına dikkat çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, meslek birliği kanunu isteyen otelcilere seslenerek, "Önce yatırım yapın, sonra kanun isteyin" dedi.

Türkiye Otelciler Federasyonu'nun (TÜROFED) 3. Olağan Genel Kurulu Bilkent Otel'de gerçekleştirildi. Kurula, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Devlet Bakanları Zafer Çağlayan, Faruk Nafiz Özak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı. Genel Kurul'da bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, turizm sektörünün son 8 yılda tüm takdirleri hak eden bir büyüme kat ettiğini belirterek, "2002'de ülkemize gelen turist sayısı 13 milyon iken 2009 sonunda 27 milyona çıktı. Turizm gelirimiz 2002'de 8.5 milyar dolardan 2009'da 21 milyar dolara çıktı. 2010'u 2009'dan daha yüksek 29 milyon turist ve 23 milyar dolar gibi bir turizm geliriyle kapatacağız. Bu rakamlarla dünya turizm pazarındaki payımızı yüzde 3.1 ulaştırdık" dedi.

Küresel krizle birlikte tüm ülkelerde turist sayıları düşerken, turizm gelirleri azalırken Türkiye'nin bu konuda da dünyadan farklı bir durum ortaya koyduğunu belirten Erdoğan, turist sayısının da, turizm gelirinin de arttığını söyledi. Erdoğan, "Bu rakamlar gurur verici ancak yeterli değil. Tüm Türkiye için konuştuğumuz 28 buçuk milyon turist ve 23 milyar dolarlık geliri sadece İstanbul'dan veya Kapadokya'dan elde edebilmeliyiz. Türkiye'nin bu potansiyele sahip olduğunu biliyorum ve görüyorum" diye konuştu.

"ÖNCE YATIRIM SONRA KANUN"

Hafta sonu Muş ve Bitlis'te toplu açılış törenlerine katıldığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, uzun yıllar boyunca bu illere ve bu bölgeye yatırım yapılmadığını, bölge için gerçekçi kalkınma planları hazırlanmadığını söyledi. Erdoğan, bu bölgedeki tarihi eserlerin tüm dünyada insanları cezp edecek nitelikte olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bizim Türkiye'deki turizm destinasyonumuz acaba 5 tane il mi? İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla, Aydın. Buralar mı? Bunun dışında bizim güçlü destinasyonlarımız yok mu? İddialı konuşuyorum. Bizim 81 vilayetimizin 81'i de özel bir destinasyondur. Ama bunun üzerinde çalışmamız lazım. Biz devlet olarak bir şey yapmak durumundayız. Nedir? Altyapıyı yapmak durumundayız. Havaalanları yollar vs... Fakat bakıyorum ki ne Muş'ta ne Bitlis'te doğru dürüst bir tane otel yok. Yol var, havaalanı var ama bir tane otel
yok. Niçin burada böyle bir adım atmıyoruz. Niçin böyle bir atılım içerisine girmiyoruz. Türkiye'yi kalkındıracaksak hep beraber kalkındıralım. Bu adımları hep beraber atalım. Oralarda da bu sıçramayı yapalım. Dün örneğin Bitlis'teki 71 tesisin açılışını yaptık. Muş'ta 106 tesisin açılışını yaptık. Buraları ayağa kaldırıyoruz. Ama tabi ben biliyorum ki belki çoğunuzun bunlardan haberi yok. Acaba ne oldu? Muş'ta ne oldu hakikaten buralarda böyle bir adım var mı? Belki haberiniz yok. Belki oralarda duble
yolların olduğundan haberiniz yok. Belki Muş'a gitmeyen kardeşlerim var içinizde. Oraya bir 4 yıldızlı otel yakışmaz mı? Yakışır. 36 tane fabrika girdi şu anda Muş'a. Muş-Bitlis arasında 81 kilometre yolu biz yaptık. Dağları deldik. Ama gel Bitlis'e bir tane otel yok. Otelciler Birliği güzel 'Hadi Kanunu çıkaralım' güzel yapın arkadaşlar, ondan sonra kanun isteyin. Kusura bakmayın. Önce adımları atacaksınız. Biz bu adımları göreceğiz. Ama adımları atmadan burada kuru kuruya vaatte bulunmakla bu iş olmaz."

Otelcilere de turizme de en önemli desteği hiçbir dönemde olmadığı kadar kendi iktidarları dönemlerinde verdiklerini vurgulayan Erdoğan, "Bunu kimse inkar edemez. Şimdi gerçekleri konuşacağız" dedi. Salondaki bazı katılımcıların kendisini alkışlaması üzerine Erdoğan, "Ben alkışa da çok meraklı değilim. Ama gerçekleri konuşacağız. Ben hizmetkarım, efendi de değilim. Ama bir şey yapacaksak dayanışma içinde yapacağız. Biz yolları yapacağız, havaalanlarını yapacağız. Denizde, ta marinalara varıncaya kadar her şeyi yapacağız. Eee sadece 5-6 ilde odaklaşan oralarda toplanan bir şey olacak" diye konuştu.

GAZİPAŞA HAVAALANI TARTIŞMASI

TÜROFED Başbakanı Ahmet Barut'un Antalya'daki Gazipaşa Havaalanı'nın geliştirilmesi ve uçak seferlerine açılması talebine de tepki gösteren Başbakan Erdoğan, "Gazipaşa Havaalanı'nın getirisini götürüsünü düşünüyor musunuz? Buraya bir uçak havaalanının inmesi için gerekli bütün teknik çalışmaların altyapının bizim tarafımızdan yapılmak suretiyle Buraya büyük uçakların inemeyeceği noktasında size kimse acaba bilgi verdi mi? Eğer verdiyse buna niye ilgi duymuyorsunuz. 'Büyük uçak inemez' diyor. Bu bütün bu
çalışmaları yapan teknik arkadaşlarımızın verdiği bilgi bu. Uçak buraya iniyor. Yarın Allah göstermesin burada bir kaza olduğu zaman bir başbakan olarak bir ulaştırma bakanı olarak bir hükümet olarak biz bunu nasıl izah edeceğiz halkımıza. O zaman herkesin bindireceği tek merci olacak o da hükümetimiz. Biz böyle bir bedeli de ödeyemeyiz. Onu zamanında başlatanlara hesap sormak lazım. Nasıl siz geldiniz de Gazipaşa'nın temelini attınız diye hesabını sormanız lazım" diye konuştu. İlk milletvekili seçildiği yer olan Siirt'e büyük uçak indirilemediğini belirten Erdoğan, "Niye? Gerek yaklaşmada, gerek pas geçme durumu olsa pas geçme şansın yok. Aynı şey Gazipaşa'da da söz konusu. Ama herkes dışarıdan baktığında; 'işte Gazipaşa Havaalanı var. Buraya uçakları indirebiliriz' Ben tarlaya da inmiş adamım ama o ayrı mesele. O beni bağlar. Ama sorumluluğu aldığımız insanlar noktasında kusura bakmayın bize dört dörtlük teknik noktada buraya uçak iner denmedikten sonra biz büyük uçakların
Gazipaşa Havaalanı'na inmesine 'evet' diyemeyiz" şeklinde konuştu.

Van Gölü'nün kenarında bile arazi almanın gayreti içine girenler olduğunu belirten Erdoğan, "Bana burada 400 dönüm yer verin otel yapayım diyor. Şimdi 400 dönüm arazi bir tane otel. İnsaf. Tamam verelim de arkadaş; 400 dönüm niye? 400 dönüme rahat rahat 4 tane otel yaparız. Niye hepsini sana verelim? Bir 100'ünü sen al, bir 100'ünü bir başkası. Yarın bir rekabet alanı doğacak biz bunu görüyoruz zaten" dedi.

"SADECE DENİZİN, KUMUN, GÜNEŞİN OLDUĞU YERDE Mİ OTELLER YAPILACAK?"

Yatırımcıların çok para getirecek bölgelere otel yatırımlarını yaptığını, risk almadığını belirten Erdoğan, "Ekonomi risktir arkadaşlar. Ben ekonomistim. Burada o riski alacağız. Biliyorum ki yarın bu adımlar da atıldığı zaman değerlendirmeleri ona göre yapacağız" dedi. Başbakan Erdoğan, turizmcileri Türkiye'nin diğer bölgelerine de yatırım yapmaya çağırarak, "Sadece İstanbul Antalya değil farklı yerlerde de bu yatırımların yükselmeye başladığını görüyoruz. Ama tabi kısıtlı olduğunu görüyoruz. Bu da bizi üzüyor. Sadece denizin kumun olduğu, güneşin olduğu yerde mi oteller yapılacak. Yayla turizminin dağ turizminin olduğu yerlerde bu yatırımlar yapılamaz mı? Yapılır gelin buralara yatırım yapalım. Rize'de de er veya geç açılacak o ayrı mesele. Trabzon gibi bir ilimizde sağolsun bir tane arkadaşımızın yaptığı otel var. O da zor şartlarda arka planlarlarda yapılmış bir otel. Bunun dışında Trabzon gibi bir vilayette otel yok. Samsun gibi bir vilayette doğru dürüst bir tane otel yok" diye konuştu. Erdoğan konuşması esnasında protokolden 'Ordu'da da otel olmadığı' şeklinde gelen uyarı üzerine, "Ordu'yu söylüyorsun anlıyorum ama orda hiç yapmazlar. Fındık için gidip otel yapmazlar" dedi. Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan ve Bakan Günay'a plaket sunuldu.

BUGÜN NELER OLDU