Meclis başkanı görüşmeyi anlattı

İki dil ve Özerklik tartışmalarının ardından TBMM Başkanı Şahin BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile yaptığı görüşmeye ilişkin olarak şunları kaydetti

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 21.12.2010 12:41 ABONE OL

İki dil ve Özerklik tartışmalarının ardından TBMM Başkanı Şahin BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile yaptığı görüşmeye ilişkin olarak şunları kaydetti:

"İKİNCİ DİL TALEPLERİ YOK"

Mehmet Ali Şahin yaptığı açıklamada faydalı bir görüşme yaşandığını belirtirken "Benim bu konu gündeme geldiğinde vermiş olduğum mesajla bugün kendilerine söylemiş olduğum şeyler aynıdır. Her sorunun çözüm yeri TBMM'dir. Sayın Demirtaş ve arkadaşlarına da aynı şeyi söyledim. Kendileri de bizzat aynı şeyi düşündüklerini, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yaptıklarını sorunların burada çözüleceğine inandıklarını söylediler. Ayrıca kendilerine vermek istediğim mesajı da yineledim. Bizim bir tek vatanımız var. Farklı dillerimiz olsa da biz bir tek milletiz. Vatanın bölünmez bütünlüğü hassas bir konudur dedim. Ardından özellikle iki dil konusuyla ilgili düşüncelerini daha net ortaya koymalarını rica ettim. Bu ricamın üzerine 'Bizim Türkçenin resmi dil olması dışında bir talebimiz yoktur, başka bir dili resmi dil olarak önerme düşüncemiz de yoktur. Ancak ana dillerin günlük hayatta kullanılmasıyla ilgili sıkıntıların giderilmesine yönelik çalışmalar bekliyoruz' denildi. Bütün bunları gerçekleştirileceği, düzenleneceği yer meclistir yasa değişikliği olacaksa burası yapacaktır. Bu anayasa ve meclis yürürlükte kaldığı sürece yasalar çerçevesinde hareket etmeliyiz.

"TEK TÜRKİYE VAR"

Tartışılan konularda büyük ölçüde fikirlerimizin örtüştüğünü gördüm. O açıdan verimli bir ziyarettir. Bundan sonra daha sık görüşme düşüncesini ortaya koyduk. Lüzumsuz gerginliklere yol açan davranışlara sebep verecek açıklamalarda bulunmaya dikkat edilecek. Hepimiz çok daha dikkatli davranmak zorundayız çünkü başka Türkiye yok. "Mehmet Ali Şahin'e, Demirtaş'ın Genel Kurul'da vekillerin Kürtçe konuşma hakkına sahip olması gerektiğine ilişkin sözleri hatırlatıldı. Şahin ise "Bana söyledikleri resmi işlemlerde Türkçe'den başka dil kullanılmamasında mutabık olduğumuzdu. Ayrıca özerklik meselesinin konuşulduğu Demokratik Toplum Kongresi adlı bir platformdan bahsettiler. 'Partinizin bir organı mıdır' dedim. Sivil bir insiyatif olduğunu anlattılar. Oradaki her öneriyi onaylamadıklarını belirttiler. Şahin sözlerini sürdürdü "Genel kurulda kürtçe konuşmakla ilgili olarak meclis başkanlarının ve vekillerin iç tüzük doğrultusunda hareket etmesi gerekir."

Bana BDP'li arkadaşlar Meclis Genel Kurulu'nda Türkçe dışında bir dille hitap etme düşüncemiz yoktur dediler. Ben bu sözün arkasında duracaklarını düşünüyorum.

BUGÜN NELER OLDU