Bu tasarıyı durdurun

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Obama'ya gönderdiği mektupta "İki ülke ilişkilerine tasarının zarar vermesine izin vermeyin" dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı: Tasarıya karşıyız, temas halindeyiz

Salı 21.12.2010
Güncelleme: Salı 21.12.2010
ABONE OL
ABD Temsilciler Meclisi'nde bugün oylanması beklenen sözde soykırım yasa tasarısı için Ankara, ABD Başkanı Barack Obama'nın bizzat devreye girmesini ve oylama olmadan gündemden düşmesini bekliyor. Bu amaçla Başbakan Tayyip Erdoğan, dün ABD Başkanı Barack Obama'ya gönderdiği 2.5 sayfalık mektup ile "iki ülke ilişkilerine bu tasarının zarar vermesine izin vermeyin" dedi. Başbakan Erdoğan'ın mektubu önceki gün yazıldı ve gece yarısı yollandı. Böylece oylamadan önce yönetimin harekete geçmesi istendi.

"ENDİŞE EDİYORUM"
Mektubunda Obama'nın sık sık vurgu yaptığı "model ortaklığa" değinen Erdoğan, "Tasarının model ortaklığımızı zedelemesinden endişe ediyorum" dedi. Erdoğan "İki ülke arasındaki müttefiklik ilişkilerinin zedelenmemesini temenni ediyorum" ifadelerine de yer verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada tasarıya karsı olduklarını açıkça dile getirdiklerini bildirdi. Sözcü Philip Crowley "Tasarıya muhalefetimizi açıkca ortaya koymuştuk. Bu konuda Temsilciler Meclisi ile temas halindeyiz"dedi.