'Engelli gözden ırak olsun' tasarısı

Meclis'te görüşmeleri süren torba yasa tasarısı, işverenin engelli çalışanını 'işin niteliğini' gerekçe gösterip başka şirkete aktarmasına olanak tanıyor

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
Kamu borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören torba tasarıdan özürlüleri üzecek bir karar çıktı. Meclis Alt Komisyonu'nda görüşülen tasarıda özürlüleri kademeli olarak çalışma hayatından çekecek olan düzenlemeye imza atıldı. Düzenleme, kendi işyerinde özürlü çalıştırmak istemeyen işverenin çalışanı bir başka şirkete gönderebilmesinin yolunu açıyor. Özürlünün gittiği yerde daha düşük ücret almasına kapı aralanıyor.

DAHA DÜŞÜK ÜCRET

Hükümetin, vergi, sigorta başta olmak üzere birçok alanda borç yapılandırması öngören torba tasarının kapsamı genişletilirken, özürlülere yönelik bazı kazanılmış haklar da geri adım atılıyor. Meclis Plan ve Bütçe Alt Komisyonu'nda görüşmeleri süren torba tasarıda yapılan değişiklik işverenin elini güçlendirdi. Tasarıya göre hangi iş ve işyerlerinde kısmen veya tamamen özürlü çalıştırılamayacağı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve Türkiye İş Kurumu ile en çok özürlüyü temsil eden üst kuruluşun birer temsilcisinden oluşan bir komisyon tarafından karara bağlanacak. İşyerlerinde özürlü çalıştırma koşullarını bu komisyon belirleyecek. Kendi işyerinde özürlü çalıştırmak istemeyen işverenin çalışanı bir başka şirkete gönderebilmesinin yolunun açılmasıyla, bin-bin 500 lira alan bir özürlü gönderildiği yeni şirkette asgari ücrete talim edecek. Bu yolla asgari ücretten özürlü alımı artacak. SSK primleri devlet tarafından ödenen özürlünün maaşı aşağıya çekildiği için işveren tasarruf yapmış olacak. Özürlü çalıştırmayan işveren bin 552 TL ceza ödeyecek. Kazanılmış haklardan geri adım attıran düzenlemede, "işin niteliği" tanımı kullanılması dikkat çekti. Böylece söz konusu değişiklik işverene, "vitrinde" isemediği engelli çalışanları alt sektörlerde çalıştırma imkanı tanıyacak.

BUGÜN NELER OLDU