Çiftçilerin tehlikeli Senegal umudu

"Gizli projeyle, Senegal'e çiftçi götüreceğiz" vaadiyle köylüden para toplayan Şenzengin A.Ş.'ye karşı Senegal Büyükelçiliği, "Böyle bir proje yok" uyarısı yaptı

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 23.12.2010 ABONE OL
Gizli projeyle, Senegal'e dolgun ücretli çiftçi götüreceğiz" vaadinde Anadolu'da köy köy dolaşarak, 150 lira karşılığında kayıt yapan Kocaeli'nde kurulu Şenzengin A.Ş.'ye karşı Senegal Büyükelçiliği, "Böyle bir proje yok" uyarısı yaptı. İhbar üzerine emniyet tarafından incelenen şirketle ilgili dosyaya bakan savcılık ise şirket evraklarının yasal olduğu ve herhangi bir şikâyet bulunmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi. Yaklaşık bin 500 köylüden kayıt ücreti adı altında 150'şer lira toplanyan şirkete başvurular hâlâ sürüyor. Bir süre önce, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde pek çok ilçedeki yerel gazetelerde bazı iş ilanları boy gösterdi. Ardından da iyi giyimli ve güzel konuşan bir grup tarafından, belde ve köyler dolaşılarak iş ilanının detayları köylülere anlatıldı. Ali Korkmaz'ın sahibi olduğu Şenzengin A.Ş. adında, Kocaeli'nde kurulu şirket vasıtasıyla Senegal'e çiftçi olarak götürülecekleri söylenen çiftçilerden, başvuruların şahsen şirket yönetimine yapılması istendi. Özellikle geri kalmış ve şehirlerden uzak köy ve beldelerin seçildiği bilgilendirme toplantıları daha sonra köyden köye yayıldı. Şirket yetkilileri, işe alınacak işçilere 2 bin dolar maaş, yemek ve kalacak yer ile 6 ayda bir de ikramiye verileceğini vaat etti. Anadolu'nun çeşitli köylerinden, borç harç para bulup minibüs tutarak Şenzengin A.Ş.'nin yolunu tutan köylülerden, 'pasaport işlemleri için' denilerek istenen 150 TL istendi ve bir de sözleşme imzalandı. Her gün yüzlerce müracaatın olduğu öne sürülen şirketin yetkilileri sır projeye ilişkin detaylı bilgi vermekten kaçınırken, Kocaeli'nde bir iş hanının 2 odalı bürosunda müracaatları kabul eden Proje Danışmanı Yalçın Yıldırım, kimseden para talep etmedikleri öne sürerek şu bilgiyi verdi:

2 BİN DOLAR MAAŞ
"Şirket 7 ay önce kuruldu. Senegal'de 22 bin dönüm arazi kiraladık. Bin 500 çiftçiyi işe alacağız. Buradan ocak ayından itibaren Senegal'e göndermeye başlayacağız. Kendileri hem orada çiftçilik yapacak hem de Senegalliler'e çiftçilik öğretecekler. Aylık 2 bin dolar maaş ve 6 ayda bir 2 bin dolar ikramiye de vereceğiz. Barınma ve yemek ihtiyaçları da karşılanacak. Bunların hepsi Senegal hükümetinin güvencesi altında olacak."

TAKİPSİZLİK KARARI

Senegal Büyükelçiliği'nin "Böyle bir proje yok" diyerek hakkında uyarıda bulunduğu Şenzengin A.Ş. ile ilgili 155'e de ihbarlar geldiği, polisin harekete geçerek inceleme başlattığı öğrenildi. Başvuru için gelen bir kişinin "İş başvurusuna gittim ama hiç güven vermediler, bunlar dolandırıcı" diyerek polisi aradığı, polisin de şirket yöneticileri ve çalışanlarının ifadelerine başvurduğu belirtildi. Şirketin de incelenerek hazırlanan dosyanın savcılığa gönderildiği, ancak şirket evraklarının yasal, herhangi bir şikâyet de bulunmadığı için savcılığın takipsizlik verdiği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU