Diyarbakır'da Kürtçe nikah kıyıldı

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Bundan sonra bölgede çift dilli yaşam olacak" demesinin ardından Diyarbakır Sur Belediyesi'nde Kürtçe resmi nikah kıyıldı.

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 23.12.2010 15:31 ABONE OL
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Bundan sonra bölgede çift dilli yaşam olacak" demesinin ardından Diyarbakır Sur Belediyesi'nde Kürtçe nikah kıyılmaya başlandı.

Daha önce de Kürtçe nikah kıyan Diyarbakır'daki belediyeler, alınan karar ile birlikte köy tabelaları ve belediye binalarında bulunan makam odalarının tabelalarını da Kürtçe ve Türkçe olarak değiştirmişti. Sur Belediyesi'ne müracatta bulunan Erdal ve Sabahat Alakuş, nikah şahitlerinin eşliğinde Kürtçe resmi nikah kıydılar. Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da Kürtçe hizmet verdiklerini belirterek "Sayın Eş Başkanımızın belirttiği gibi biz fiili ve meşru mücadeleye inanan belediyeleriz. Hakların ve özgürlüklerin yasalardan önce geldiği prensibi ile biz bugüne kadar çok farklı dillerde hizmet etmeye devam ettik. Bizi dışardan biri telefon ile aradığında 3 dilde, Kürtçe, Türkçe, İngilizce olarak cevap veriyoruz. Nikah işlemleri için gelen vatandaşlarımıza hem Kürtçe hem Türkçe nikah işlemi yapılıyor. Temizlik için de Kürtçe, Türkçe ve Zazaca broşürler bastırdık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU