Özal'ın doktorları ifade verdi

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 23.12.2010 14:21 ABONE OL
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili soruşturma kapsamında, Özal'a müdahale eden 3 doktor ifade verdi.

Hacettepe Üniversitesi hastanesinde görevli doktorlar Hilmi Özkutlu, Kubilay Varlı ve Celal Çeliktaşar, sabah saatlerinde Ankara Adalet Sarayı'na geldi. Soruşturmayı yürüten Hüseyin Görüşen tarafından ifadelerinin alınması yaklaşık 2 saat süren doktorlar, ayrı ayrı adliyeden ayrıldı.

Doktor Özkutlu, basın mensuplarının ''Savcı size neler sordu?'' şeklindeki sorusu üzerine, ''Onu savcıya sorun. Benimle ilgili değil'' derken, Celal Çeliktaşar ise, soruları yanıtsız bıraktı.

Doktor Kubilay Varlı da, Özal'ın ölümüne ve hekim olarak o gün gördükleri tıbbi duruma ilişkin sorular sorulduğunu belirterek, bu konulara ilişkin bilgiler verdiğini söyledi. ''Tıbbi durum neydi?'' sorusu üzerine Varlı, ''Çıkan şeylere göre öğrenirsiniz. Savcı beye anlattım'' dedi. ''Zehirlenme iddialarının sorulup sorulmadığı'' şeklindeki soruya da Varlı, ''Sordular, ama o konuda bilgimiz yok. Tıbbi olarak onu tespit edemiyorsunuz'' yanıtını verdi.

''Dış görünüşü itibariyle de zehirlenme bulgusu var mıydı?'' sorusuna Varlı, ''Bilemiyorum. O telaş içinde öyle bir düşüncemiz olmadı ama bütün olay kalp krizi gibi görünüyordu'' karşılığını verdi. ''Kalp krizi ile zehirlenmenin bulguları aynı mıdır?'' sorusu üzerine ise Varlı, ''Farklıdır ama yani bazı şeyleri o anda kaçırabilirsiniz. Ama zehirlenme belirtisi gibi bir şey hatırlamıyorum. Çok zaman geçti. Ama yoktu. O günkü kayıtlarımızda da yok'' dedi.

''Tahlillerden bir şey tespit edildi mi?'' sorusu üzerine Varlı, ''Kan tahlilleri, kalple ilgili problemleri yansıtan dışında başka bulgu yoktu'' dedi. Varlı, başka bir soru üzerine Özal'ın vefatına ilişkin raporların herkeste bulunduğunu söyledi. ''Ailenin böyle iddiaları gündeme getirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine Varlı, ''Ben bunu değerlendirmem. Hekim olarak ben görevimi yaptım'' diye konuştu.

Hacettepe Üniversitesi hastanesinde görevli diğer doktorun ise önümüzdeki hafta ifadesine başvurulacağı kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU