Rum polisi Apoel taraftarını suçladı

Pınar Karşıyaka basketbol takımının Güney Kıbrıs'ta Apoel takımıyla yaptığı karşılaşmada çıkan şiddet olayları Rum kesiminde de huzursuzluk yarattı. Rum polisi sözcüsü Mihalis Katsounotos, şiddet olaylarının, hiçbir neden olmaksızın Apoel taraftarlarınca çıkarıldığını açıkladı. Sözcü, maç süresinde Türk oyuncuların hiçbir provokasyon ya da tahrik edici herhangi bir davranışta bulunmadığını belirtti ve Apoel taraftarları arasında bir grubun 'beyinsizce davrandığını' da sözlerine ekledi. Apoel taraftarlarının taşkınlıkları Rum basını, TV ve radyo istasyonları tarafından da eleştirildi ve bu gibi şiddet olaylarının "Kıbrıs çözüm müzakerelerini olumsuz yönde etkileyebileceği" üzerinde duruldu.

POLİSE DE SALDIRDILAR

Rum basını "Bu gibi davranışlar, çözüm istemeyen Rum ve Türk taraflarındaki çevrelerin ekmeğine yağ sürüldüğü" yorumlarına yer verdi. Maçı izleyen Rum görgü tanıklarına göre; maç süresinde Apoel taraftarlarının hararetli davranışlarına rağmen herhangi tatsız bir olay yaşanmadı. Ancak maç bitimine 1 dakika kala ve Apoel'in öne geçtiği anlardan itibaren taraftarlar maçın bitimine kadar sahaya çeşitli cisimler attı. Maçın bitmesiyle beraber taraftarlar, oyuncuları hedef aldı ve sahaya inerek oyuncuları kovalamak istedi. Aynı görgü tanıkları Apoel taraftarları arasındaki faşizan bir gurubun Türk oyuncuların soyunma odasına saldırmak isterken; Rum polisi ile göğüs göğüse çarpıştıklarını ve "Türkleri bize verin!" türünde slogan attıklarını söylediler. Daha sonra 500 kişilik bir grup polis araçlarının camlarını kırdıkları, taşlı ve sopalı saldırılar karşısında polisin gaz bombası kullanmak zorunda kaldığını ve 6 polisin yaralanmasına karşı, 15 yaşında 3 kişinin gözaltına alınarak savcılığa teslim edildiği bildirildi.

MÜZAKERECİLER İNCELEDİ

Kıbrıs çözüm müzakerelerini sürdüren Rum müzakereci Yorgos Yakovou ile Kıbrıslı Türk meslektaşı Kudret Özersay'ın olayların yaşandığı "Tassos Papadopulos" kapalı stadyumunda incelemelerde bulunduğu ve Rum polisinden ayrıntılı bilgi aldığı da açıklandı. Karşıyaka kafilesi, yoğun güvenlik önlemleri altında Kıbrıs Rum kesimindeki Larnaka havalimanından dün sabah Atina'ya geldi ve aktarmalı bir uçuşla İzmir'e hareket etti. Kafilenin Atina'daki pasaport işlemleri Türkiye'nin Atina büyükelçiliği yetkilileri tarafından yürütüldü. Türkiye "Kıbrıs Cumhuriyetini"; Kıbrıs Rum yönetimi de KKTC'yi resmen tanımadığı için, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyanlar, Güney Kıbrıs'a ancak Atina ya da başka bir ülke üzerinden giriş yapabiliyor.

KKTC BAŞBAKANI: IRKÇILIK
Öte yandan Rum kesiminden edindiğimiz bilgilere göre, Kıbrıs Rum tarafının aşırı milliyetçi takımı olarak tanınan Apoel'in faşizan taraftarları "Yunan Kuruluş Cephesi" anlamına gelen "Elliniko Apelefterotiko Metopo" (EL AM) adlı siyasi bir parti kurma hazırlıkları içinde bulunuyor. Rum kesimindeki bu aşırı milliyetçiler, Hıristofyas'ı da "vatan haini" olarak tanımlıyor.

APOEL'E KOMİK CEZA
İrsen Küçük (KKTC Başbakanı): Bu tür tutum ve davranışlar iki halk arasında uzlaşma sağlanması yönünde sürdürülen görüşmelerin ruhuna uygun olmadığı gibi, Kıbrıs Türk halkının tüm iyi niyetiyle ortaya koyduğu çabalara karşı kötü bir örnek teşkil etmektedir. Olaylar, Rum tarafında son dönemlerde artan ırkçı saldırıların yeni bir tezahürü olmuştur ve uluslararası camianın da bu konudaki hassasiyetimizde ve çekincelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu artık dikkate alması gerektiğini ortaya koymaktadır. Öte yandan saldırı sonrası, FIBA, Apoel'in 3 maç seyircisiz oynamasına ve 40 bin euro para cezası almasına karar verdi.

BUGÜN NELER OLDU