Kürt Kongresi'nde 'özerklik' çatlağı

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, dün Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ve Sırrı Sakık ile görüştü. Türk aracılığıyla İmralı'daki Öcalan'a selam gönderen Talabani, dağdakilere 'silah bırak' çağrısı yaptı

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 23.12.2010 ABONE OL
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı Ahmet Türk ile görüşmesinde İmralı'da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan'a selam iletti. DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk da, "Talabani, Öcalan'a bir mesaj gönderdi mi?" sorusuna karşılık "Evet selam gönderdi" yanıtını verdi. Irak Cumhurbaşkanı Talabani, dün İstanbul'da, DTK Başkanı Ahmet Türk, Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ve BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'la bir araya geldi. Çırağan Sarayı'nda yapılan görüşmenin ardından konuşan Türk, "Silahların sustuğu bir dönemde eğer tartışmaya tahammül edemezsek, barışı nasıl sağlayacağız?" dedi. DTK çalıştaylarının fikir alışverişi olduğunu anlatan Türk, "Taslak bile olmayan, sadece tartışma düzeyinde olan bir olayı farklı bir şekilde yansıtılması Türkiye'de halklar arasında tedirginliğin gelişmesine neden oluyor. Türkiye'de 20 milyon insan, dili olmadan bir yaşamı kabul etmez, yönetime katılmadan bir yaşamı kabul etmez" değerlendirmesini yaptı. Türk, Talabani'nin barışın sağlanmasında önemli bir misyona sahip olduğunu ifade ederek, "Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözümü konunda büyük çaba içinde olduğunu görüyoruz. Demokratik sürecin gelişmesi için neler yapabileceğimizi anlattık. Kendileri de bunun için elinden gelen çabayı göstereceğini söyledi" dedi.

SİLAHLARA SON

Türk, şunları söyledi: "Demokratik özerklik çalışmamızı halkları kucaklaştıracak bir proje olarak değerlendiriyoruz. Bizim yapmak istediğimiz, gerçekten adil, eşit olmanın projesini ortaya çıkarmaktır. Uç fikirler ortaya çıkacak ama bizim özlediğimiz, istediğimiz; bir demokratik özerklik projesini ortaya çıkartmak. Özerkliğe hiçbir Kürt karşı çıkmaz." Talabani'nin özerkliğe destek verip vermediğinin sorulması üzerine de Türk, "Sayın Talabani bunun mücadelesini yıllarca verdi. Elbette ki Kürtlerin adil bir yönetime kavuşması için çaba gösterecektir diye düşünüyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU