'Suikast' tartışması

AK Partili Ömer Çelik, "Özerklik ve iki dil tartışması açık topluma suikast" deyince BDP'li Bengi Yıldız, 2004'te veto edilen yerel yönetim reformunu hatırlatıp "Cumhurbaşkanı Sezer sizin tasarınıza suikast demişti" dedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 24.12.2010 ABONE OL
Özerklik ve iki dil" tartışmalarından sonra AK Parti ile BDP arasında "suikast" tartışması başladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, "Özerklik ve iki dil tartışmaları açık toplum arayışlarına suikast teşebbüsü" sözleri, BDP'den sert tepki gördü. BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, kendi önerilerini AK Parti tarafından 2004 yerel seçimleri öncesinde hazırlanan yasa taslağından ileri olmadığını söyledi ve "O zaman da sizin tasarınız ile ilgili Cumhurbaşkanı Sezer 'suikast' tanımlamasında bulunmuştu" dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, dün yapılan AK Parti Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada BDP'ye yüklendi. BDP'nin temel bir takım kavramları, demokratik kavramları Türkiye'deki demokratikleşmeyi yaralayacak, Türkiye'deki demokratik sürecini sakatlayacak şekilde işlevselleştirdiğini belirten Çelik şunları ifade etti: "Türkiye'nin tarihsel koşulları, sosyolojik gerçekleri açısından şunu söyleyeyim; Türkiye'de gerçekten demokrasi isteyenler, Türkiye'de toplumsal gruplar arasında gerçekten barışa ve açık toplum düzenine dayalı bir diyalog isteyenler, bu özerklik tartışmasıyla, bu resmi dilin iki dil olmasıyla tartışmalarıyla gerçek demokratikleşmeye ve Türkiye'de açık toplum düzenine karşı son derece zararlı bir pozisyon almış oluyorlar. Bunu sakatlayan, bunu neredeyse sabote etmek tutuma dönüştürmüş oluyorlar siyasi tavırlarıyla. Son özerklik tartışmalarını, resmi dilin iki dilli olması tartışmalarını, ben Türkiye'deki gerçek demokratikleşme sürecine, gerçek açık toplum arayışlarına suikast teşebbüsü olarak görüyorum."

BDP'DEN YANIT

AK Parti'li Çelik'in sözleri BDP'den hemen karşılık buldu. BDP Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız, "Bizim talebimiz AK Parti'nin 2004'te hazırladığı kamu yönetimi reformu tasarısındaki taleplerin ötesinde değildir. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesini esas alıyoruz. O zaman onların hazırladığı tasarı da suikastti. Cumhurbaşkanı Sezer de öyle demişti" dedi.

BUGÜN NELER OLDU