İsmet İnönü memleketinde anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 37. yılında memleketi Malatya'da törenle anıldı.

  1. Haberler
  2. Gündem
Cumartesi 25.12.2010 14:09 ABONE OL
Hükümet Meydanı'ndaki İsmet İnönü Anıtı'nda düzenlenen törende, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tamer Büyükkantarcıoğlu, Malatya Vali Yardımcısı İnci Sezer Becel, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile CHP İl Başkanı Veli Ağbaba anıta çelenk sundu, ardından İl Özel İdare Toplantı Salonu'ndaki anma programına geçildi.

2. Ordu Komutanlığında görevli Yarbay İbrahim Güler, ''İsmet İnönü'nün Askeri Kimliği'' konulu konuşmasında İsmet İnönü'nün yaşamı boyunca hiçbir güç ve otoriteye teslim olmadan yaşadığını dile getirdi. Güler, 1906'dan 1922 yılına kadar geçen 16 yıllık süre içerisinde Edirne'den Yemen'e kadar uzanan askerlik hayatı boyunca Osmanlı Devleti dönemindeki ve Kurtuluş Savaşı kapsamındaki cephelerde savaşın her türlü yüzünü gördüğünü ve tüm zoruluklarını yaşadığını belirtti.

CUMHURBAŞKANI GÜL: "İSMET İNÖNÜ ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAMIŞTIR''
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün vefatının 37. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Cumhurbaşkanı Gül, mesajda şunları kaydetti:

''İstiklal Savaşı'nın büyük kumandanı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dava ve silah arkadaşı, seçkin siyaset ve devlet adamı İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'yü ebediyete intikalinin 37. yılında saygı ve rahmetle anıyorum.
İsmet İnönü, milli mücadelenin zaferle sonuçlanmasında, Cumhuriyet'in kurulmasında ve Türkiye'nin benimsediği hedefler doğrultusunda ilerlemesinde önemli katkılar sağlamış, üstlendiği görevlerde ülkemize değerli hizmetlerde bulunmuştur.
Aziz milletimiz, İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'yü daima saygı ve şükranla hatırlayacaktır.''

BAŞBAKAN ERDOĞAN: "İSMET İNÖNÜ, TARİHİMİZE DAMGASINI VURMUŞ UNUTULMAZ
İSİMLER ARASINDA YER ALMIŞTIR''
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstiklal Savaşının kazanılmasında önemli pay sahibi olan merhum İsmet İnönü'nün, cumhuriyetin kuruluşundan sonra üstlendiği görevler ve icraatlarıyla yakın tarihe damgasını vurmuş unutulmaz isimler arasında yer aldığını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün vefatının 37. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

''İstiklal Savaşımızın kazanılmasında önemli pay sahibi olan merhum İsmet İnönü, cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra üstlendiği görevler ve icraatlarıyla yakın tarihimize damgasını vurmuş unutulmaz isimler arasında yer almıştır.
İkinci Cumhurbaşkanımız merhum İsmet İnönü'yü, ölümünün 37. yılında saygıyla, rahmetle anıyorum.''

ANITKABİR'DE ANILDI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci Cumhurbaşkanı ve CHP'nin eski genel başkanlarından İsmet İnönü'nün vefatının 37. yılı dolayısıyla yeni Parti Meclisi (PM) üyeleriyle birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti.
Kılıçdaroğlu, PM üyeleri ve CHP'liler, Arslanlı Yol'dan yürüyerek Büyük Önder Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

''Ülkemizin kurtarıcısı, kurucusu ve ilk genel başkanımız;
Bugün partimizin yeni oluşan parti meclisi üyeleriyle huzurunuzdayız. CHP olarak ilke ve devrimlerinin ışığında bize bıraktığın Türkiye Cumhuriyetini ilelebet korumak, güçlü bir Türkiye yaratmak azim ve kararlılığı içindeyiz.
CHP olarak senin ebedi istirahatgahında rahat uyuman için özveriyle çalışacağımıza söz veriyoruz.
Sonsuz saygılarımızla.''

Daha sonra Anıtkabir'de bulunan İsmet İnönü'nün kabrini de ziyaret eden Kılıçdaroğlu, merhum Cumhurbaşkanı'nın kabrine çelenk bıraktı, saygı duruşunda bulundu.

BUGÜN NELER OLDU